Po čtvrtečním jednání to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, který zároveň pochválil vedení Karlovarského kraje za velmi aktivní a inovativní přístup k tomuto problému.

„I proto startujeme již třetí, a poslední vlnu kotlíkových dotací právě v tomto kraji. Doba uhelná pomalu, ale jistě skončí nejen v Karlovarském kraji, ale v celé republice,“ uvedl ministr.

Podle něj bylo v předešlých dvou vlnách schváleno více než šedesát tisíc žádostí o dotace, ze kterých již bylo realizováno přes osmačtyřicet tisíc výměn kotlů v celkové hodnotě přesahující pět a čtvrt miliardy korun.

Pro Karlovarský kraj je ve třetí vlně dotací počítáno s částkou sedmdesát milionů korun, ze kterých by mělo být vyměněno necelých sedm stovek neekologických kotlů.

„Kraj prvního dubna zveřejní výzvu k čerpání kotlíkových dotací, a prvního července spustíme příjem žádostí. O projektu jsou informováni starostové všech obcí, kteří zároveň dostali podklady k možnostem poskytnutí bezúročné půjčky sociálně slabším obyvatelům jejich měst a obcí,“ vysvětlila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Dotace se vztahují na výměny kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním, které se dají nahradit kondenzačním plynovým kotlem, kotlem na biomasu nebo tepelným čerpadlem. Právě o tepelná čerpadla je v České republice zatím největší zájem.

„Společně se starosty zavádíme službu kotlíkových specialistů, kteří zájemcům vše vysvětlí, pomohou se zpracováním žádosti a někde i se samotnou realizací výměny,“ doplnil náměstek hejtmanky Dalibor Blažek, který stejně jako ministr Brabec zopakoval, že od září roku 2022 platí úplný zákaz používání kotlů emisní třídy jedna a dva.

Stará garda Baníku Sokolov
Do Sokolova míří veteráni z Finska, Ruska a Slovenska