Velmi kritická situace v lesích na Karlovarsku, které v posledních letech devastoval kůrovec, se začíná zlepšovat. Jak totiž potvrzuje ředitel Lesů České republiky západní Čechy Miroslav Rozner i ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Stanislav Dvořák, kůrovec se dal na ústup. A může za to především jedno, počasí. Poslední dva roky jsou na rozdíl od těch předchozích poměrně deštivé. Dlouhodobé sucho totiž kůrovci nahrávalo. Pokud nemá strom dostatek vláhy, nedokáže se bránit. Životaschopný strom zabije tohoto škůdce ze sedmdesáti procent. Pokud stromu chybí vláha, je to přesně naopak. Samička totiž klade svá vajíčka do lýkové části a v případě, že strom má dostatek vody, tak pryskyřice sama brouka postupně zahubí.

"Situace s kůrovcem se opravdu výrazně zlepšila, hlavně pomohlo vlhké počasí, zabrala ale i opatření, která jsme proti kůrovci nasadili, tedy různé lapače," říká ředitel Lesů České republiky Rozner.

Podle něho je aktuálně nejhorší situace s kůrovcem na Tepelsku a Toužimsku, ale i zde se stav pomalu stabilizuje.

"Na kůrovec zabralo počasí, lapače už tolik ne," konstatuje ředitel Lázeňských lesů s tím, že i v jejich rajónu se situace výrazně zlepšila. "Nejvíce se nyní objevuje na jižních stráních lesů kolem Karlových Varů," dodává Dvořák. Lesníci aktuálně čistí les od kůrovce poblíž Hvězdárny, Goethovy vyhlídky, malá ohniska se škůdcem se likvidují také ve stráni nad březovskou přehradou. Holiny pak následně znovu zalesňují, hlavní období pro výsadbu nových stromků přichází právě teď, tedy na podzim a pak v zimě. Do konce března by mělo být odtud dřevo vyklizeno.

Lesy na Karlovarsku i tak kůrovec zasáhl ve velkém, což potvrzuje například starosta obce Kolová Jakub Jiskra. "Je to vidět hlavně z výšky. Velké škody jsou kolem Stanovické přehrady," poznamenává starosta Kolové.

Díky zvýšené celosvětové poptávce po dřevu vzrostla cena i toho kůrovcového. "Jeden kubík kůrovcové kulatiny se dnes vykupuje za 2000 tisíce korun, běžného dřeva je to asi dva a půl tisíce. Ceny nejsou ale stálé. Očekáváme, že na konci třetího kvartálu, což je teď, zase poklesnou. Cena vlákniny je stále nízká, ta se pohybuje kolem 400 korun za kubík," dodává Dvořák.

Za rostoucími ceny dřeva podle ředitele Roznera nemůže jen koronavirová pandemie, ale celkové světové oživení na trhu se dřevem, na kterém se podílí velká poptávka v Americe. "Cena jde nahoru, jsou to desítky procent, což znamená navýšení ceny dřeva o stovky korun oproti roku 2019, kdy jsme zaznamenávali naopak neustálý pokles ceny," uzavírá ředitel Lesů České republiky.