Finanční podporu od Karlovarského kraje obdrží z dotačního programu dobrovolní hasiči obcí Karlovarského kraje pro rok 2024. V krajském rozpočtu bylo pro tento program vyčleněno 16 milionů korun. Hodnoceno bylo celkem 104 žádostí, podmínky programu splnilo 103 z nich v požadované výši 12,6 milionu korun.

„Finance budou poskytnuty například městu Boží Dar na nákup osobních ochranných prostředků pro hasiče, městu Toužim na nákup ochranných přileb pro technické zásahy a hašení ve stavbách a na přenosnou motorovou stříkačku, obci Verušičky na nákup nové radiostanice a zásahových obleků a dalším. O přidělení částky 1,5 milionu korun obci Dolní Žandov na pořízení cisternové automobilové stříkačky rozhodne krajské zastupitelstvo," uvedla Jitka Čmoková, krajská mluvčí.

Plzák španělský je opravdu nezvaným hostem českých zahrad.
Extrémní invaze slimáků. Sežerou zeleninu i květiny. Obrana proti nim je slabá

Podle hejtmana Petra Kulhánka (KOA, STAN) je o tento dotační program každoročně velký zájem. „Jsem velmi rád, že můžeme hasičům finančně pomoci s pořízením nového vybavení, ale i třeba s vytvořením odpovídajících podmínek pro jejich náročnou práci. Při cestách po kraji nám starostové obcí a měst velmi často děkují za existenci tohoto programu, protože ze svého rozpočtu by v mnoha případech na techniku a další vybavení nedosáhli,“ uvedl hejtman.

Dotační program slouží jako systematická podpora jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Karlovarského kraje a k vytvoření podmínek pro účinnou ochranu života, zdraví, majetku a pro poskytování pomoci při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech.

Aby kraj přilákal nové lékaře, nabídne jim v rámci benefitů i bydlení v krajském městě. Pustil se do přestavby bývalého transfuzního oddělení na byty. Ilustrační foto.
Lékaři a zdravotníci se zabydlí v bývalé transfuzce

Peníze z programu mohou být využity na pořízení nové cisternové automobilové stříkačky, automobilu nebo požárního přívěsu pro hašení, užitkového terénního vozidla, na rekonstrukce nebo výstavby nové požární zbrojnice či na pořízení vybavení prostředků pro komunikaci a spojení, izolačních dýchacích přetlakových přístrojů, prostředků pro hašení lesních požárů, přenosné motorové stříkačky, termokamery a osobních ochranných prostředků.

Financována mohou být také potřebná rozšíření řidičského oprávnění na skupinu C a obměna pneumatik u cisternových automobilových stříkaček.