Hned po prvních náznacích začínající povodně vyrazily čtyři jednotky dobrovolných hasičů na pomoc. Tím jen plnili rozkaz, který dostali. Další zatím nepřišel, a tak řada jednotek vyrazila do zaplavených měst na vlastní pěst.

„Už v prvních dnech povodní jsme zasahovali v Praze. Ale ani důsledný výcvik vás na rozbouřenou řeku nepřipraví. Pak ovšem nastoupí naučený dril a vy víte, co máte dělat," prozradil své pocity velitel družstva dobrovolných hasičů z Libé Jan Rossneisl.

Tato jednotka prošla jako jedna z 18 v kraji speciálním výcvikem zaměřeným právě na ochranu obyvatel během živelních pohrom.

„Naše práce spočívala především ve stěhování majetku osob do vyšších pater a klasického pískování a vytváření protipovodňových zábran," dále řekl Rossneisl.

V případě odjezdu dobrovolných hasičů ze stanice musí následovat uvědomění krajského ředitelství hasičského záchranného sboru. „Musí dojít k odhlášení ze systému, abychom je případně v jejich nepřítomnosti nevyslali někam, kam nemohou vyrazit," popsal postup mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Ten dále popsal současnou situaci v kraji. „Máme připraveno k výjezdu několik jednotek, ale musíme počkat na pokyn z ústředí. Ten by podle nás měl přijít někdy o víkendu," dodal.

Mezi další jednotky patří i ta ostrovská. „Ta vyráží v síle jednoho družstva s jedním vozem, který je naplněn především čerpadly a mycími agregáty," uvedl Ladislav Jurek z odboru kancelář starosty a vnitřní správy.

Hasiči už nemíří do samotného srdce hlavního města, ale výjezdy spíše plánují do zasažených obcí na Ústecku, kde je situace v posledních dnech nejhorší.

„Po víkendu přijedeme a vydáme se zase do civilní práce," uzavřel velitel hasičů z Libé.