VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrý den, tady záchranná služba, jak můžeme pomoci

Karlovarský kraj - Záchranná služba v Karlovarském kraji vyjela za rok 2012 k 31 531 výjezdům

29.1.2013
SDÍLEJ:

V dispečinku záchranné služby Karlovarského kraje to často vypadá jako ve včelím úlu.Foto: Petr Toman

Viděl jsem už několik seriálů z prostředí záchranné služby, a tak před nástupem do dispečinku Karlovarské krajské záchranné služby vstupuji s představou, jak to bude vypadat.

Po otevření dveří mě nejvíce udivilo, kolik zde slouží operátorek. Z televize jsem zvyklý na obrovské místnosti plné lidí se sluchátky na hlavě. Zde však seděly tři dispečerky. Na uších žádná sluchátka, jen neustále přišpendlené k telefonnímu sluchátku.

Ani jsem nezavřel za sebou dveře a už slyším: „Dobrý den, záchranná služba, jak vám můžeme pomoci?" Samozřejmě nebyla tato věta věnována mně, ale zrovna jedna z operátorek vyřizovala hovor.

„Vítejte v srdci záchranné služby," uvedl ředitel ZZS Karlovarského kraje Roman Sýkora, „Pokud voláte v našem kraji na číslo 155, dovoláte se sem," informuje.

To už se mě ujímá dnešní směna dispečerek, Marie, Monika a Lýdie, které mě za neustálého přerušování telefony uvádí ze seriálových iluzí do české reality.

„Lidé často při hovoru věnují až přespříliš energie do diskuze s námi, než pomoci nemocnému a určení jeho polohy. Musíme je tak uklidnit a tím ztrácíme drahocenný čas," vysvětluje mi záchranářka Monika a k ní se s častými problémy připojuje její kolegyně Marie.

Místo sanitky taxík

„Často k nám volají lidé s bolavým palcem a žádají o převoz do nemocnice. Léty praxe se dají některé případy vytřídit, ale pokud tam rychlou nepošleme, může to být velký průšvih. A to si ani jedna z nás ´nelajzne´. Bez nadsázky fungujeme v některých případech jako taxi."

Moji další otázku přerušuje telefonát na linku 155. „Dýchá pravidelně? Není opilý?" zní klidným hlasem otázky dispečerky Moniky. „A kde přesně stojíte? Dobře, hned vám tam posíláme sanitku." Jedná se o záchranu života a záchranářka nacvičeným pohledem hledá nejbližší sanitku. „Tady stovka, vyložte pacienta a jeďte k tržnici k Albertu, paní tam na vás bude mávat". Než se stačím zorientovat, ozve se hlas ve vysílačce. „Rozumím, jedeme." Nestíhám si ani poznamenat a na mapě, která okamžitě přenáší GPS polohu všech sanitních vozů v kraji, se rozpohybuje vyslaná sanitka.

V dispečinku záchranné služby Karlovarského kraje to často vypadá jako ve včelím úlu.

Zneužívání 155 je problém

V tichu před bouří se stíhám zeptat na další otázku. A na lidi, kteří si krátí dlouho chvíli vytáčením čísla 155. „Jednou jsme tu měli extrémní případ, kdy nám někdo volal z jednoho telefonního čísla na dispečink skoro dvěstěkrát za naší směnu. Jedinou naši možností je toto číslo na 24 hodin zablokovat, díky domluvě s mobilními operátory," prozrazuje záchranářka Lýdie.

Během hovoru na toto téma zapraská vysílačka, jak je na tom zraněný před Tržnicí. „Holky, tak to bylo CPčko (cévní mozková příhoda), kam je pošleme?" informuje své spolupracovnice Monika.

V obklopení monitorů a neustále vyzvánějících telefonů, které informují převozní sanitky, do jaké obce mají jet pro pacienty, se ptám na nedávný únik plynu na Základní škole J. A. Komenského. „Je to takové narušení rutiny, což je ale zde úplně normální. Abych se přiznala, nebylo to moc příjemné. Z ničeho nic zde začaly ve velkém zvonit telefony, když nám tuto informaci navíc potvrdili policisté a hasiči, trošku nás zamrazilo.

Prvotní informace mluvila až o 600 zasažených dětech," svěřila se dispečerka Monika. Tu doplnila kolegyně Lýdie. „Okamžitě jsme stáhli všechno, co mělo kola, a poslali jsme to tam, kromě jedné sanitky, kterou jsme si nechali jako zálohu. Shodou okolností se zde za námi zastavil kolega, který měl v ten den volno. Ten neváhal a okamžitě se vydal na místo v sanitce s inkubátorem, jen aby mohl pomoci."

Další kolo otázek opět přerušilo tísňové volání. „Dobrý den, záchranná služba, jak vám můžeme pomoci?" Z plynulé češtiny přechází operátorka do perfektní němčiny. Snažil jsem se aspoň část přeložit, ale než se mi to povedlo, byla už na místo vyslána sanitka s RVčkem, jak se zde nazývá nový systém Rendez Vous, na který si už dispečerky zvykly.

O práci v srdci záchranné služby se stará pět skupin po třech vyškolených dispečerech. Brzy by podle ředitele Sýkory měl přibýt čtvrtý člen, protože počet výjezdů rok od roku stoupá. „Pokud chcete tuto práci dělat, musíte být hodně samostatný, zdravotnicky vzdělaný a hlavně musíte být psychicky vyrovnaný, protože tato práce je velmi náročná," řekla záchranářka Monika.

Když vidím, jak tento včelí úl pracuje, ptám se, jak ´škatulata, hejbejte se´ se sanitkami, které jezdí případ od případu, snáší samotné jejich posádky . „Snažíme se, pokud to jen jde, aby se často střídaly. Občas ale přijde den, kdy má posádka čas jen na to, aby si v nemocnici vyběhla na toaletu."

Na oběd je času málo

Konečně nastává něco, co ze své práce znám i já. A to obědvání u počítače při práci. Využívám chvilky mezi sousty a kočírování sanitek po celém kraji a ptám se, jak se profesionálové koukají na oblíbené seriály z prostředí nemocnic. „Lidé potřebují bílé pláště, to je asi jediné, co mě napadá, neboť jsou to až na vzácné výjimky špatně technicky zpracované seriály," shodují se svorně všechny.

Další mé kroky vedly k lékaři, který dnes drží služby v rámci systému Rendez Vous. „Je to zajímavý systém, ale především postavený na malém počtu lékařů. Proto se mi více líbí vzor anglosaských zemí, kde funguje Paramedic. Je to univerzální záchranář, a zde ve většině případů je doktor pouze na telefonu, a ne u výjezdu," říká doktor Maruna a dále vysvětluje, jak dokáží lidé z ulice poskytovat první pomoc. „Hodně se to zlepšilo, pomohlo tomu především dobré navádění našeho dispečinku a trochu také pomáhají stále omílané seriály. Chce to jen, aby lidé nebyli ke svému okolí lhostejní. Na další otázku ohledně poděkování za své služby odpovídá: „Moc se to nestává, když už lidé poděkují, tak spíše lékařům v nemocnici, než nám," uzavírá náš rozhovor doktor Maruna.

Když se vracím rozloučit s operátorky Lýdií, Monikou a Marií, pokládám jim poslední otázku, jak mají rády svoji práci. „Neměly bychom, zní to sice trošku jako masochismus, ale adrenalin už potřebujeme k životu. I přes občasné bitvy s nemocnicí, si nedokážeme představit jiné zaměstnání," shodují se všechny tři.

Autor: Petr Toman

29.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný12 200 Kč

Vrátní VRÁTNÝ/Á - OSTRAHA OBJEKTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VRÁTNÝ/Á - OSTRAHA OBJEKTU, , Kontakt: pí Valuchová Alena, tel.: 777911932, e-mail: personalni@safeguard.cz, , Požadujeme čistý trestní rejstřík, solidní vystupování. , Předem zavolat na tel. 777 911 932.. Pracoviště: Safeguard service, a.s. - 002, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Alena Valuchová, +420 777 911 932.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18700 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POKOJSKÁ, , Kontakt: pí Stachová Terézia Ing., tel.: 731618515, e-mail: hr.manager@savoywestend.cz, , POŽADUJEME: , - praxi na podobné pozici 1 rok, základní znalost RJ, AJ/NJ výhodou, pracovitost, spolehlivost, TR bez záznamu. Akceptujeme rovněž Osvědčení o získání profesní kvalifikace podle Národní soustavy kvalifikací. , , NABÍZÍME: , - zajímavou a nestereotypní práci v příjemném prostředí 5* hotelu, čtvrtletní motivační plán - prémie, zaměstnanecké benefity, přímé jednání, dotované stravování, vitamínové balíčky, věrnostní odměny, , Místo výkonu práce: Petra Velikého 16, 364 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Savoy westend hotel, s.r.o. - 001, Petra Velikého, č.p. 583, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Terézia Stachová, +420 731 618 515.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel24 882 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách UČITEL/KA MATEMATIKY A INFORMATIKY. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24882 kč, mzda max. 32450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/KA MATEMATIKY A INFORMATIKY, , Kontakt: pí Dietlová Markéta, tel.: 353 585 603, e-mail: karlovyvary@trivis.cz, , Uchazeč musí splňovat kvalifikační předpoklady podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, praxe výhodou, ale vhodné též pro absolventy. , 8 týdnů dovolené, stravenky.. Pracoviště: Trivis - střední škola veřejnoprávní karlovy vary, s.r.o. - 001, T. G. Masaryka, č.p. 559, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Markéta Dietlová, +420 353 585 603.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel22 000 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL/KA ZŠ, SŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: předem telefonicky, e-mailem., Zařazení dle katalogu prací 262/2006 Sb. , Pedagogické vzdělání - učitelství. , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravování, vitamíny, masáže, hrazené kurzy a školení, vstupy na kulturní a sportovní akce, rekreace, penzijní připojištění, životní pojištění.. Pracoviště: Výchovný ústav, dětský domov se školou, základní škola, střední škola a školní jídelna žlutice, jiráskova 344 - oo1, Jiráskova, č.p. 344, 364 52 Žlutice. Informace: Bohumila Pěnkavová, +420 353 176 211.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté HC Energie (v bílém) hostili Kadaň
33

Zákládní část skončila. Teď to teprve začne

Populace stárne a města a obce jsou si vědomy, že se o své seniory musí postarat (ilustrační foto).
27

Města dohánějí resty a staví. Kapacity v domovech pro seniory už nestačí

Legiovlak míří do lázní

Mariánské Lázně - Legionářské muzeum na kolejích opět vyráží na pouť po Čechách. Jeho třetí zastávkou se stanou Mariánské Lázně.

Kvůli kouření došlo na pěsti

Ostrov - Ve rvačku se zvrhl spor o to, zda lze v kanceláři kouřit, či ne. Po předchozí „nikotinové“ hádce zaútočil osmatřicetiletý muž na svého o dvacet let staršího kolegu a udeřil ho pěstí do obličeje.

Lesní stezka ve Žluticích chce bodovat v soutěži Dřevěná stavba roku

Žlutice – Pro nejlepší stavby ze dřeva může až do 2. března hlasovat veřejnost v prestižní anketě Dřevěná stavba roku 2018.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT