Alicia je šestiletá slečna, která trpí poruchou centrální nervové soustavy a řadou dalších komplikací. Kvůli těmto postižením je limitována při chůzi a téměř nemluví. Nyní prochází logopedickou, fyzioterapeutickou a psychologickou péčí a je integrována v mateřské školce, kde má k dispozici asistentku. „Bruce pomůže při podávání spadlých předmětů a hraček ze země, otevírání či zavírání dveří a zásuvek a je speciálně cvičen pro kompenzaci Aliciiny stability. Při rehabilitaci bude nápomocen k uvolnění a zklidnění svalstva," uvedl Michal Vondráček z Pestré společnosti.

„Bruce bude využíván rovněž v logopedické péči. Pes bude Alicii motivovat k mnoha novým věcem a také rozvíjet její schopnosti," poznamenal Vondráček.

Přípravu psa měla na starost Michaela Perčinová. Bruce koupila Pestrá společnost a poté ho čekal náročný výcvik. „Toto plemeno je pro dané účely velmi vhodné pro svou inteligenci a flexibilitu. Připravíme zhruba čtyři psy do roka. S klientem se poznal už v době přípravy při několika setkáních," uvedla Perčinová.

Když Pestrá společnost vybere, kdo psa získá, provede nejdříve v rodině šetření. Je třeba zjistit, zda bude pes opravdu správně využíván a také že o něj bude dobře postaráno. „Celkové náklady na pořízení těchto psů, veterinární péči a jejich vycvičení nejsou vůbec malé, blíží se ke dvěma stům tisícům korun. Psa novým majitelům darujeme, nejde jen o pouhé zapůjčení," podotkla Perčinová.

Aby mohla Pestrá společnost psy připravovat, využívá různých grantů či dotací a samozřejmě i sponzorských darů. Podle Vondráčka není snadné peníze získat. Letos už předala jednoho čtyřnohého pomocníka, signálního psa Tazyho. Ten bude pomáhat klientce trpící oboustrannou praktickou hluchotou způsobenou onemocněním encefalitidou. Další pes pak letos poputuje do Horního Slavkova na Sokolovsku.

A jak se dostal Bruce k Alicii? „Mám kamarádku z Prahy, která má rovněž zdravotně postižené dítě. A získala pro něj asistenčního psa. Velmi si ho chválila a měla s ním dobré zkušenosti. To nás přivedlo k Pestré společnosti a výsledkem je, že se nám rodina rozrostla o Bruceho," uvedla Oldřiška Čáslavská, maminka Alicie.

Od Bruceho přítomnosti si všichni hodně slibují, Alicia se do něj zamilovala na první pohled. Naučit se vzájemnému soužití a komunikaci ale bude podle Perčinové ještě nějakou chvíli trvat. „Jeho přítomnost by měla být jednoznačně pozitivní," dodala.