Stále častěji budou muset dojíždět lidé za prací mimo svá bydliště. Zcela bezprostředně to v současné době v Karlovarském kraji pociťují lidé na jihovýchodě regionu. Nejhorší situace je na Žluticku a Bochovsku, lidé jsou však nespokojeni i na Toužimsku. „Byla to tradiční zemědělská oblast. Poté, co zemědělství z velké části skončilo, zdejší lidé přišli o práci.

Je to složitá situace,“ říká Pavel Pokorný z Toužimi. On sám dojíždí za prací do Plzně. Toužimští si zároveň stěžují na neúměrně nízké výdělky. „Je tady strašně draho.Opráci člověk nezavadí, ale ceny jsou prý u nás nejvyšší v celé republice,“ stěžuje si například Josef Ďurič. Starosta města Antonín Vrána o problémech lidí ví. „Radnice bohužel mnoho udělat pro vznik nových pracovních příležitostí nemůže. Zaměstnavateli jsou soukromé firmy. Jsme na tom pořád lépe, než například Žlutičtí nebo Bochovští.

Navíc by se ještě letos měla otevřít fabrika v areálu bývalé Trioly. Jednal jsem se zástupci holandské společnosti právě před několika dny. Nových pracovních míst by mělo být asi osmdesát,“ komentuje starosta Vrána. Některým lidem se však pracovat nechce. „Nedávno jsme nabízeli deset pracovních míst. Zájem nebyl žádný. Mnohé lidi zajímá jenom to, že jim dáte razítko, že zkrátka projevili o práci zájem. I taková je pravda,“ říká k problematice nezaměstnanosti vedoucí polesí Václav Šusta.

Když se před dvěma lety zařela v Toužimi Triola, zůstalo posledních asi sedmdesát žen bez práce. Některé dojíždějí jinam, deset si zřídilo krejčovskou dílnu v objektu města. „Poskytli jsme jim výhodně prostory na náměstí. Co můžeme pro lidi udělat, to děláme. Poroučet podnikatelům ale nemůžeme. Navíc nemáme větší ucelené pozemky, které bychom mohli nabídnout investorům,“ dodává Vrána.