Hnutí ANO získalo v uplynulých komunálních volbách dvanáct mandátů, Karlovaráci osm a ODS tři mandáty. Koaliční smlouvu uzavřou všichni tři politické subjekty v pondělí. Dokument, v němž se koaliční partneři domluvili na vládě nad Karlovými Vary na další čtyři roky, budou signovat lídři hnutí a krajští předsedové jednotlivých stran a hnutí.

Vítěznému hutí ANO  bude patřit post primátora, jehož se ujme lídryně Andrea Pfeffer-Ferklová, a v devítičlenné radě získá ANO ještě dalšího náměstka, jímž bude Tomáš Trtek. Členové rady za ANO budou Hana Žáková, Lubomír Kovář a Martin Dušek. Hnutí ANO si mezi jiným také nárokuje dozor nad městskými společnostmi KV Arena, Karlovarská teplárenská, jíž končí pronájem v roce 2021, a nad Dopravním podnikem, stoprocentními obchodními firmami města. Podle ANO by tyto městské společnosti měli vést odborníci, kteří budou vybráni ve výběrových řízeních.

Karlovaráci získají v devítičlenné radě náměstka pro majetek, školství, tělovýchovu a Kanceláře architektury města. Tento resort bude řídit Hana Zemanová. Stejně jako ANO budou mít Karlovaráci uvolněného radního Josefa Märze. Členem rady za Karlovaráky bude také Pavel Bouška.

Třetí koaliční člen, ODS, získá také post náměstka, kterým bude Petr Bursík.

Budoucí koalice je tak domluvena a odsouhlasena členy koaličních partnerů. "Jednání byla velmi konstruktivní, až jsem byla překvapená. Programové prohlášení rady se dokončuje a stále nad ním pracujeme, jde ale jen o detaily," uvedla hana Zemanová za Karlovaráky.    

Nové vedení Karlových Varů by tak mohlo být zvoleno už začátkem listopadu.

Do opozice odchází Karlovarská občanská iniciativa (KOA), která město vedla osm let.  V opozici skončili také Piráti, kteří do komunálních voleb v Karlových Varech poprvé kandidovali samostatně a úspěšně. Získali pět mandátů. V opozici skončili i dva zastupitelé za KSČM. A historicky poprvé nebude v karlovarském zastupitelstvu v koalici ani v opozici ČSSD. Zástupce sociální demokracie totiž do zastupitelstva zvoleni nebyli.