Co si představit pod pojmem dopravní knoflík? Snad tlačítko, po jehož stisknutí se rozjede doprava? Nebo naopak zastaví?

„Dopravní knoflík je odrazka modré barvy umístěná u středové dělicí čáry vozovky. Upozorňuje řidiče, že se pohybují v úseku, kde je zvýšené nebezpečí, a lze zde tedy předpokládat častý výskyt náledí či námrazy,“ odpověděla na tuto otázku Kateřina Dohnalová, mluvčí sokolovských policistů. Pro zvýraznění dopravního knoflíků se podle jejích slov v některých případech používá také modrý směrový sloupek, tedy patník.

„Na nebezpečných úsecích se dále používá informační tabule, které řidičům zprostředkovávají informace z čidel v silnici. Automaticky se zapínají při vzniku námrazy. Pro bezpečnou jízdu je proto nutné dbát zvýšené opatrnosti a akceptovat informace, které jsou na tabulích uvedeny,“ přiblížila další z preventivních zařízení Dohnalová.

Příklad z praxe? „Pokud je na informační tabuli uvedena informace, že je na dvanáctikilometrovém úseku silnice námraza, věnujte tomu zvýšenou pozornost. Uvedenou vzdálenost nepodceňujte, protože se jedná o rizikový úsek,“ řekla sokolovská policejní mluvčí.

Mezi rizikové úseky v Karlovarském kraji řadí dopravní policisté například rychlostní silnici R6 mezi Sokolovem a Kynšperkem nad Ohří, kde po úplném dokončení vznikne celkem pět přemostění. Mosty jsou přitom všeobecně nebezpečné, protože v chladném počasí vozovka promrzá jak svrchu, tak zespoda.

„Mezi další podobné silnice patří úsek I/20 mezi Karlovými Vary a Tepličkou směrem na Plzeň, či silnice I/6 v úseku mezi Karlovými Vary a golfovým hřištěm v Olšových Vratech,“ dodala Kateřina Dohnalová.