VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní terminál rozděluje město

Karlovy Vary - Jestliže se v Karlových Varech nyní skutečně o něčem horlivě debatuje, pak je to dopravní integrovaný terminál. Ten má podle objemové a zastavovací studie zcela změnit tvář obchodní zóny města, ulici Varšavskou a Horovu a zasáhnout až k bývalé solivárně. A oponentů tohoto řešení stále přibývá.

10.11.2016
SDÍLEJ:

O TERMINÁL se zatím vede verbální souboj. Kdo ví, zda a kde bude stát?Foto: Magistrát města K. Vary

Na včerejším zastupitelstvu se tak znovu rozhořela debata, zda navržené řešení tohoto dopravního uzlu je pro Karlovy Vary výhodné a zda je skutečně profesionální. Jak je situace vyhrocená, to vystihl zastupitel Pavel Bouška (Karlovaráci).

„Evropu rozděluje spor o křesťanství a islám, Ameriku prezidentské volby, Českou republiku prezident a Karlovy Vary postoj k dopravnímu terminálu," uvedl. Pavel Bouška znovu připomněl, že tato stavba může ohrozit lázeňské prameny, protože má být vybudován v jejich prvním ochranném pásmu. A zastupitelům pustil rozhlasovou nahrávku, v níž hydrogeolog Václav Cílek Karlovy Vary před touto stavbou varuje. Prameny by totiž podle něj mohly i zmizet a toto nebezpečí je velmi reálné.

„Ochrana lázeňských vod by měla být pro město naprostou prioritou. Tržnice a dolní nádraží souvisí s hlubinnou strukturou pramenů a toto řešení dopravního uzlu je nešťastné. Nabízelo by se zde spíše otevřené náměstí," uvedl Cílek. A také znovu upozornil, že pozemky a domy v této lokalitě by ztratily s výstavbou svou cenu. Proti vybudování dopravního uzlu se znovu ohradil i Milan Rusev, autorizovaný dopravní inženýr.

„Jsem přesvědčen o tom, že toto rozhodnutí bylo chybné a je třeba jej napravit," uvedl. Za fatální a zásadní Rusev považuje chybějící požární ochranu ve studii, čímž se terminál prodraží, i on zmínil ochranu lázeňských pramenů, nesouhlasí s tím, že ke studii nebyli přizváni odborníci, upozornil na chybějící výpočty křižovatek, spornou dopravní bezpečnost a zdůraznil, že před Tržnicí v třicátých letech náměstí bylo. „Matete veřejnost. Nanečisto sečteno vyjde terminál na 1,5 miliardy, nikoliv na 625 až 720 milionů, jak tvrdíte vy," obořil se Rusev na vedení města. Proti terminálu se postavil i inženýr Ota Řezanka, zastupitel Otmar Homolka, který prohlásil, že odborné komise na městě jsou politické trafiky bez odborníků a zpracovatelé studie nepřipustí o terminálu žádné diskuze, a obavy vyjádřilo i Ministerstvo zdravotnictví.

„Z pohledu ochrany přírodních léčivých zdrojů lázeňského místa Karlovy Vary by realizace daného stavebního záměru v ochranném pásmu mohla představovat významné riziko pro jejich kvalitativní a kvantitativní vlastnosti a mít případně negativní dopad na mikroklima lázní," uvedl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) jde ale zatím jen o objemovou a zastavovací studii a její čistopis zastupitelé teprve projednají.

„Terminál ani parkovací dům do podzemí nezasahují, ale bez souhlasu Českého inspektorátu lázní studie dále jít nemůže," uvedl primátor. Zároveň ale zopakoval, že podle něj je navržená studie terminálu jediným možným řešením dopravy ve městě.

Autor: Ivana Kalinová

10.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení