Tři nové dopravní terminály za téměř 280 milionů korun vznikly v uplynulých dvou letech v Mariánských Lázních, Chebu a v Sokolově.

V provozu jsou relativně krátce, ovšem podle některých lidí mají nedostatky. Oficiální stížnost Karlovarskému kraji, který byl hlavním investorem těchto staveb, ale dosud nepřišla.

Problémem jsou údajně především přístřešky. Ty jsou sice nad všemi zastávkami autobusů, ale v takové výšce, kdy při nepřízni počasí nezabraňují dešti či sněhu, aby padal na čekající cestující.

Nespokojení občané

„Míst na schování se před sněhovou vánicí či deštěm je v chebském terminálu opravdu zoufale málo," uvedla na facebooku Jitka Borovičková z Chebu. „Lavička na každé zastávce blíže k budově není nijak krytá, takže při sněžení či dešti jsou k ničemu, leda by někomu nevadilo mít mokrý zadek. Při silnějším větru se vážně nedá kam schovat. Čekala jsem něco jako malou čekárnu, ale je tam pouze kancelář s infocentrem a budoucí občerstvení. Nechápu, proč střecha nemohla být natažená od vnějšího okraje zastávek až ke středu budovy. Mně osobně se nádražíčko nelíbí, tak budu doufat, že aspoň vyhovuje řidičům autobusů…," dodala.

Výhrady k zastřešení terminálu má také další obyvatel Chebu Petr Jílek: „Tuhle jsem tam stál a lilo jak z konve. K tomu se přidal vítr, byl jsem promočený skrz naskrz… Nic vás neochrání, je to k ničemu," objasnil rozhořčeně svou zkušenost.

Antonín H. z Mariánských Lázní k tomu dodal: „Dopravní terminál v Mariánských Lázních je krásná věc, ale jen na pohled. Jako celou řadu věcí to jistě dělali úředníci od stolu, s pravítkem v ruce. Vlnité střechy jsou sice hezké na oko, ale i při mírném dešti samozřejmě prší na cestující při nastupování. Co je ale totální blbost, je cyklostezka. Na několika stovkách metrů je celkem 12 dopravních značek upozorňujících na začátek a konec cyklostezky," upřesnil. „Zkuste si někdo přijet autem pro babičku jedoucí do lázní. Naprostá nemožnost parkování! Štafl pro taxi a asi tři místa pro auta k parkování? To je výsměch proti tomu, že dříve tam bylo možné parkovat v pohodě. Tudíž babi přijede vlakem a s hůlčičkou popojde kilometr na parkoviště, kde se dá legálně stát. Inu, to je peněz, co to stálo, no na papíře to jistě vypadá náramně dobře," dodal.

Vyjádření kompetentních

„O takovýchto komplikacích nevím, je to však možné. Už jsme řešili problém s veřejným osvětlením, které již funguje," uvedl starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. „Co vypadá pěkně, se v praxi může ukázat jako sporné nebo s nedostatky. Město to řešit nebude, investorem je Karlovarský kraj," dodal.

Ani v Chebu žádné stížnosti na dopravní terminál neevidují. Mluvčí Karlovarského kraje Andrea Bocková Deníku také potvrdila: „Karlovarský kraj ani k jedné ze staveb žádné připomínky nedostal."

Karlovy Vary zatím stále čekají

Krajské město Karlovy Vary na moderní terminál zatím stále čeká. V tomto případě jde o rekonstrukci zchátralého objektu horního nádraží. Po několika odkladech, kdy měla obnovu objektu původně provádět společnost Grandi Stazioni, převzaly projekt České dráhy. Podle mluvčí ČD Radky Pistoriusové by měly práce na rekonstrukci objektu letos začít. Náklady jsou odhadované na několik desítek milionů korun. „Proběhlo už výběrové řízení, a co nejdříve tak bude jasná firma, která tuto akci zajistí," konstatovala Pistoriusová.

(rej, mel)