VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Doupov hoří! Jeďte, zněl rozkaz

Karlovarsko - Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště se o víkendu konalo největší hasičské cvičení Forest Fires 2009

20.9.2009
SDÍLEJ:

Hasičské cvičení ve vojenském prostoru HradištěFoto: DENÍK/ Ivana Kalinová

„Doupovské hory hoří. Jeďte!“ Tento povel zvedl v pátek v noci na nohy hasičské záchranné sbory v Karlovarském kraji. Když hasiči vyjížděli, přemýšleli, co je čeká. Podle dostupných zpráv se oheň šířil nekontrolovatelnou rychlostí, a čekal je tak zápas s ohněm na ploše o velikosti 350 hektarů, evakuace obyvatel a hektické dny a noci s minimem spánku. Při výjezdu vůbec netušili, že se jedná o simulované cvičení.

„Hasíme, proto jsme tady. Nevíme, kdy to skončí,“ vysvětlovali v sobotu v poledne už viditelně unavení hasiči z Teplé. Právě měli za sebou nácvik zásahu při hašení požáru s podporou vyprošťovacího a hasicího tanku Záchranného útvaru Hasičské záchranné služby z Hlučína. Tato technika je nasazována při výjimečných živelních katastrofách.

Ve vojenském prostoru Hradiště už od pátku zasedal hlavní štáb, který konstatoval, že hasičské sbory nejsou schopny obrovský požár zvládnout běžnými prostředky, a požádal o sbory z dalších čtyř krajů, policejní vrtulníky, leteckou techniku pro zásah v nepřístupném terénu a také požádal o pomoc kolegy z Německa.

V Doupovských horách tak během víkendu zdolávalo požár téměř pět set hasičů z Česka i Německa a 196 hasičských vozidel. „Jde o největší cvičení tohoto druhu v rámci České republiky, které umožní prověřit taktiku zásahu s využitím všech prostředků používaných k likvidaci lesních požárů. K dispozici máme letadla, vrtulníky, speciální těžkou techniku a hasicí vyprošťovací techniku,“ vysvětlil velitel cvičení plukovník Oldřich Volf.

„Jedeme naostro. Hasiči z pěti krajů, které jsme do akce povolali, měli nejvyšší stupeň pohotovosti a netušili, že jde o simulaci rozsáhlého požáru. Snažíme se, aby vše bylo jako v reálu a hasiči si prověřili své schopnosti při nedostatku spánku a plném nasazení,“ dodal Volf. „Musíme se připravit, že budeme zasahovat u velkoplošných požárů. Ty hrozí zejména na Šumavě, ale i v dalších částech republiky. Proto je cvičení velmi důležité,“ zdůraznil Miroslav Štěpán, generální ředitel hasičského záchranného sboru.

Ve vojenském prostoru Hradiště v týlu vyrostla humanitární stanová základna pro sto padesát evakuovaných lidí. Štáb pracoval ve dne v noci a řešil nasazení jednotek, jejich spojení i týlové zabezpečení. Informace o rozsahu požáru sem přicházely přímo z vrtulníku, který situaci monitoroval ze vzduchu. „ Dnes se hasiči zaměřili na samotné zdolávání rozsáhlých požárů v nepřístupném terénu s nedostatkem vody v okolí.

V neděli budou integrované složky nacvičovat přesun techniky,“ uvedla Alena Ryvolová, mluvčí karlovarských hasičů. V tu chvíli už nad hlavou kroužila letadla a vrtulníky, které hasily mohutný požár ze vzduchu, a hasiči zápolili s nedostatkem vody v okolí. Voda proudila hadicovým systémem v objemu čtyři tisíce litrů za minutu ze vzdálené nádrže.

Místo živelní katastrofy, kterou se hasiči snažili ze všech sil zvládnout, v sobotu navštívil ministr vnitra Pecina a saský ministr vnitra. „Při spolupráci s německou stranou je třeba nastavit jasná pravidla, jak budou sbory spolupracovat,“ vysvětlil Pecina důvod setkání obou ministrů.

Autor: Ivana Kalinová

20.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení