Drahošovi ve druhém kole dali téměř 71,2 procenta hlasů. Dosud úřadující prezident Miloš Zeman u nich propadl, když obdržel jen 28,8 procenta hlasů.

A obdobně to dopadlo v rámci České republiky, kdy bylo Drahošovo vítězství ještě přesvědčivější. Středoškoláci mu odevzdali skoro 76 procent hlasů, Zemanovi pouze 24,1 procenta.

Jak v Karlovarském kraji, tak v České republice se opakovala situace z prvního kola Studentských voleb.

V nich v našem regionu zvítězil Jiří Drahoš (25,52 %) před Milošem Zemanem (24,69 %). V České republice dostal Drahoš 33,59 procenta a Zeman 19,95 procenta. V prvním kole se ovšem hlasovalo pro celkem devět kandidátů.

Výsledky voleb v řádném termínu odeslalo 298 škol (145 gymnázií, 123 SOŠ a 30 SOU). Platný hlas odevzdalo celkem 38 557 studentů. „Rozdíl v počtu získaných hlasů je obrovský,“ uvedl ke druhému kolu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Jde o program organizace Člověk v tísni, která Studentské volby připravila.„Výsledky Studentských voleb by neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci. Lze je chápat i jako určitý vzkaz těm starším, generaci rodičů a prarodičů,“ poznamenal Strachota.

V Karlovarském kraji se do druhého kola Studentských prezidentských voleb zapojilo 12 škol. Z toho byla čtyři gymnázia, šest středních odborných škol a dvě střední odborná učiliště.

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem. Jejich cílem je přiblížit středoškolákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a jejich vyučujícími či rodiči.

V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách.

Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků voleb nemá vliv žádný politický subjekt.