Sníh přeje Jiřímu Drahošovi

Boží Dar – Výborných sněhových podmínek využily stovky lyžařů k návštěvě skiareálů o prvním prezidentském volebním víkendu. A to rozhodlo. „Vždyť tady je to samej Pražák. Teď tu mám ubytovaný hlavně je a Němce. Občas se tu objeví i někdo z Holandska. V prvním kole tady vyhrál Drahoš a já se tomu nedivím. Všichni Pražáci poctivě sundali lyže a naklusali k urně. A ti volí Drahoše všichni,“ vysvětloval správce penzionu na Božím Daru.

V místním infocentru měly jeho zaměstnankyně taky vcelku jasno. „Místní mladí lidé volili nejčastěji Marka Hilšera, co tak víme. My taky. Prostě se nám líbí, je normální. Drahoš bude určitě mnohem menší zlo, než Zeman. Takže jsme rády i za něj, kdyby to vyšlo,“ sdělily dámy obklopené suvenýry.

Majitel prodejny vzpomínal, jaké dříve dávali slevy, když někdo přišel s hlasovacím lístkem určitého kandidáta. „Tady volí sice hodně lidí, ale daleko více je dovolenkářů. Nejsou líný a voličský průkaz si zařídí. To, že měl u nás Drahoš procentuálně nejvíc hlasů, je hlavně jejich zásluha,“ řekl majitel.

Jediný teoretický volič stávajícího prezidenta, kterého jsem potkala, zrovna doplňoval zboží do regálů. V místní samoobsluze pracuje paní ruského původu a na věc má tak trochu jiný pohled. „Nemůžu tady volit, nemám občanství. Ale kdybych mohla, bylo by pro mě těžké vybrat. Nejdřív se mi líbil Zeman, kamarádí prý s Putinem. Je rázný, což je podle mě u prezidenta důležité. Pak jsem viděla i Drahoše. Ten je moc uťápnutý, jestli víte, jak to myslím. Musí se naučit mnohem více bojovat,“ komentovala situaci prodavačka.

Výsledky voleb se na Božím Daru podle všeho opravdu odvíjejí od sněhových podmínek. Počet platných lístků vhozených převyšuje počet stálých obyvatel tohoto krušnohorského městečka. Lyžařská „náplava“ rozhodla o pořadí prvního kola následovně. Na druhém místě s půlkou hlasů, co posbíral Drahoš, sedí Fischer, pod ním Horáček a se čtyřicet devíti hlasy na čtvrtém místě Zeman. V závěsu za ním byl Hilšer a Topolánek.

Miloš Zeman dobyl újezd

Bražec – Bývalý vojenský újezd a nově vzniklá obec zela po poledni prázdnotou. Veřejná knihovna otevírala až za pár hodin a obchod v centru obce byl také zavřený. Nad knihovnou jsou kanceláře radnice a v té poslední seděl místostarosta Petr Votruba.
„Tady teď nikoho nepotkáte. Všichni jsou v práci a zbytek, v tomhle počasí, nejspíše zalezlý doma,“ řekl s úsměvem Votruba.

Pro Bražec byly prezidentské volby poslední volební premiérou. Od vzniku obce si tady vyzkoušeli už všechny volby a nyní i ty prezidentské. „Jediný neúspěch v rámci prvního kola prezidentských voleb byl jeden neplatný hlasovací lístek vhozený do urny. Jinak bylo vše v pořádku. Máme tu něco málo přes dvě stě obyvatel. Z nich je oprávněných voličů okolo sto padesáti. K volbám jich přišlo šedesát osm,“ řekl místostarosta.

V minulosti se Bražec setkával stejně jako Boží Dar s „náplavou“, ale ne lyžařskou. Vojáci na výcviku na Doupově jezdili volit do nejbližších obcí a měst. „Kdyby sem přijelo padesát vojáku volit jako dřív, asi by byl výsledek jiný. Teda určitě by byl jiný. Chápejte, sem se stěhují lidé, co chtějí žít v klidu na vesnici, ty bývají většinou starší a takzvaně lidovější. To je přeci největší skupina voličů Miloše Zemana,“ dodal místostarosta.

Z okna kanceláře jsem ještě zahlédla důchodce s dvěma jezevčíky, odcházejícího na procházku někam do okolních polí. Po odchodu od Petra Votruby jsem už nikoho nepotkala. Toho dne téměř liduprázdná vesnice působila tak trochu ponuře. I tak si ale dokáži představit, že je toto místo pro mnoho lidí v důchodovém věku, a nejen pro ně příjemnou volbou.

Miloš Zeman, získal v obci ležící na samém kraji vojenského prostoru čtyřicet osm hlasů. Suverénně tak zabral na bražeckém volebním žebříčku první místo. Daleko za ním zůstal Horáček s šesti hlasy, Drahoš i Hilšer získali v Bražci po čtyřech hlasech, Hannig a Topolánek po dvou a s pouhým jedním hlasem skončil na posledním místě Kulhánek.