Úkol přijali Jirka Lain, Pavel Vítek, Jirka Němec, Slávek Jiran, David Fiala a Josef Šporgy. Podle Šporgyho nebylo zadání úplně jednoduché, ale umělci měli poměrně dost času na přípravu.
„Jaký bude námět sympozia, se většinou dozvíme několik měsíců předem. Takže si do Abertam můžeme přivézt připravené skici a modely. Pět dní, které máme pak na vlastní práci, už tak moc není," poznamenal Šporgy.
Spolupráce funguje na principu, že obce dodají materiál, řezbáři vytvoří díla, za to získají určitý honorář a o jejich práce se potom podělí obce z mikroregionu Bystřice. Právě ty jsou pořadateli sympozia.
„Já jsem vytvořil sochu nazvanou Allegro. Kromě toho tady vznikla například barokní basa, jakýsi košík s nástroji nebo takzvaná nasazovací hlava, což je vlastně portrét Bacha," uvedl Šporgy.
Sympozium jako takové si pochvaluje. Podle něho je to ideální příležitost, jak s partou řezbářů společně tvořit a pomáhat si přitom. „Máme několik dní jen pro sebe a na tvorbu. Vzájemně si pomůžeme, půjčíme si nástroje. Můžeme se také hecovat k tomu, aby každý odvedl co nejlepší práci," dodal Šporgy.
Součástí sympozia byla i řezbářská dílna pro veřejnost a ukázky paličkování.