Po více než roce a půl byla v pondělí 2. srpna opět rozežhnuta druhá pec světově známé karlovarské sklárny Moser. K nucené odstávce došlo kvůli koronavirové pandemii, kdy se vloni na jaře provoz sklárny Moser značně omezil. Tehdy klesl počet zaměstnanců o 30 procent, většina byla propuštěna, jen část odešla do důchodu.

Slavnostního pondělního okamžiku se účastnil i emeritní biskup František Radkovský a farář Štěpán Romuald Rob, který zmínil, že Moser spadá do rybářské farnosti, kterou on má na starosti. Biskup Radkovský i farář Rob peci při této příležitosti požehnali.

Nový design Becher´s baru.
PODÍVEJTE SE: Becher´s bar v Puppu aspiruje na topku koktejlových barů

"Tak jako lidé mají dvě plíce a bez jedné nemohou fungovat, tak my vnímáme znovuzprovoznění druhé pece. Jako bychom se znovu a konečně pořádně nadechli," komentovala slavnostní okamžik majitelka sklárny Kateřina Zapletalová.

Prvního vyrobení skla v druhé peci se ujal Vlastimil Habart, který musel zaskočit svého kolegu, jenž se zranil na kole. "Pracuji tu už devatenáct let. Má profese je foukač," uvedl sklář. Prvním výrobkem byla sklenice na whisky, která se podle ředitele Moseru Pavla Mencla stane součástí historické sbírky podniku.

„Spuštění pece je pro sklárnu Moser důležitým momentem. Je důkazem návratu k běžnému provozu po velmi náročném období pandemických omezení a umožňuje nám opět uspokojit stoupající poptávku zákazníků z Čech i ze zahraničí," konstatoval ředitel Mencl.

Škola v Březové.
Soukromá škola Moudrá sova nabídne i výuku na druhém stupni

Připomněl, že sklářská pec musí jednou za padesát let projít náročnou opravou. Pec byla postavena přibližně před 50 lety, a tak Moser využil odstávky s pauzou kvůli pandemii. Nejvyšší teplota v peci během tavby je 1480 °C. Poté se snižuje tak, aby se v sedm hodin ráno pohybovala zhruba kolem 1340 °C . Od té chvíle se vyrábí menší výrobky, například sklenky a odlivky. Výroba pokračuje až do 15ti hodin, kdy teplota klesne na 1180 °C. Za den se v ní průměrně vyrobí asi 300 předmětů.

"Pomalu se vracíme do normálu, o zakázky naštěstí nemáme nouzi. Bohužel jsme museli vloni propustit mnoho lidí, celkem 136. Nyní jich u nás je 218. Nemohli jsme si dovolit ohrozit dlouhodobou výrobu, takže té se omezení netýkalo. Lidi budeme pochopitelně znovu nabírat, ale není to úplně jednoduché, protože například skláře si musíme vychovat sami," poznamenal generální ředitel Moseru.

V současné době je v rekonstrukci i třetí pec, jejíž uvedení do provozu je naplánováno asi za dva roky.

Kvůli pandemii se Moser musel zaměřit i na jiné světové trhy. Hlavním tahounem je tak nyní Amerika, kde dokonce karlovarská firma komunikuje přímo s koncovými prodejci. Velký zájem mají o karlovarské sklo také na Tajwanu, v Číně a v Rusku. "Otevřela se nám také Korea a nově se chystáme vstoupit na jihoafrický trh," dodává ředitel Mencl.

Velké změny nastaly také v e-shopu, na který se Moser v posledních měsících kvůli koronaviru zaměřil. Naprostou novinkou pak podle Mencla má být od 1. září možnost, že si zákazníci sami navolí, co na výrobky chtějí.