Ne každý, kdo se o nadcházejícím dni Památky zesnulých chystá na hřbitov, tam přijde jen kvůli uctění památky předků. Tento den každoročně láká i zloděje. Zatímco lidé vzpomínají u hrobů, nenechavci „pročesávají“ jejich zaparkovaná auta. „V policejní statistice figuruje za uplynulé měsíce letošního roku 305 takových případů. Pouze pětinu z nich se přitom podařilo objasnit a pachatele dopadnout,“ konstatovala Zdeňka Papežová, mluvčí karlovarských policistů.

Zloděje lákají hlavně viditelně odložená zavazadla či cenné předměty. Jak zabránit jejich ztrátě? „Nejjednodušší je prostě cennosti v autech nenechávat. Pokud už není zbytí, měl by je majitel uschovat tak, aby nebyly na očích všech,“ radí karlovarská policejní mluvčí. Fotoaparáty, rádia či navigace by proto podle jejích slov měli lidé v okamžiku, kdy opustí vozidlo, schovat do zavazadlového prostoru, pod sedačky, případně je překrýt neprůhledným materiálem. „Doporučujeme také nenechávat zaparkovaná auta na tmavých a opuštěných místech,“ doplňuje Papežová.

O tom, že jsou v tomto ohledu lidé nepoučitelní, svědčí řada případů. Škoda se často šplhá do řádu statisíců. „Pětašedesátiletá žena opustila auto na necelou hodinu. Ve vozidle nechala kabelku s doklady, penězi a platebními kartami. O vše přišla… Škoda je v tomto případě 290 tisíc korun,“ dokumentuje nutnost obezřetnosti Papežová.