A co se na dušičkové věnce používá? Základem je pochopitelně kruhový korpus, může být polystyrenový nebo slaměný. Aby vše na věnci řádně drželo, bude zapotřebí také kombinaček, nůžek (vhodné jsou zahradnické), vázacího drátu a tavicí pistole. „Jako základ používám chvojí, ideální je z túje, a nebo větve buxusu,“ říká květinářka z jedné prodejny v centru města Karlových Varů, která si ale nepřála být jmenována.

Jako podklad jsou vhodné i větve cypřiše nebo mech. Na korpus připevníme vázací drát, který kolem něho dvakrát obtočíme. Jednotlivé větvičky postupně připevňujeme vázacím drátem. „Na takto připravený základ aranžujeme dekoraci. Používám bodláky, šišky, doutníky, ale mochyně zvané lampiónky,“ pokračuje květinářka. Vhodné jsou také jeřabiny, šípky a nebo třeba i květiny vhodné k sušení. U těch, stejně ale jako u mochyní, musí ale člověk počítat s tím, že v případě deště příliš dlouho nevydrží.

Dušičková dekorace na hroby našich blízkých nemusí být jen o věncích, které patří k těm nejdražším. Dnes lze v obchodech koupit i košíčky, nazdobené květináčky nebo žardýnkové misky. „Věnce máme od 320 korun, žardýnky za 280, malé květináčky za stovku a malé věnečky do kolumbárních okének za 55 korun,“ říká prodavačka s tím, že v tomto karlovarském květinářství vyrábějí dušičkové dekorace přímo na místě, a to už téměř od začátku října.

„V tomto období máme opravdu napilno, zákazníci si zboží na dušičky vybírají už delší dobu před 2. listopadem, ale zákazníci si mohou být jisti, že si u nás stále vyberou. Zboží neustále doplňujeme a věnce a další dekorace vyrábíme ještě i v době po dušičkách. Dokonce lidem děláme dušičkové zboží i na zakázku,“ zdůrazňuje zahradnice.