VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva investoři: Jeden stavět může, druhý ne

Karlovy Vary - Česká firma zatím dostala od magistrátu distanc, zahraniční společnost souhlas. Věžák v Tuhnicích tak vyroste, ve Dvorech zatím ne

14.5.2014 10
SDÍLEJ:

Lokalita v Tuhnicích, kde chce jeden z investorů postavit nový obytný dům.Foto: Štěpánka Becková

Je to podnikání jako přes kopírák, ovšem tím veškerá podobnost končí.

Dva investoři předložili magistrátu dva obdobné projekty, ale pouze jeden z nich obdržel k záměru souhlasné stanovisko. U tuhnické základní školy v Šumavské ulici tak šestipodlažní věžák vyroste, ve Dvorech v ulici Karla Kučery se ale výstavba šestipodlažního domu zatím odkládá.

Nový objekt v Tuhnicích chce vybudovat ruský investor, ten ve Dvorech česká firma. Ta se o souhlas s výstavbou v místech bývalé samoobsluhy, nyní zpustlé, ovšem stále otevřené herny, snaží marně už pět let. Byty ve věžáku mají být převážně malometrážní pro rodiny s dětmi.

Souhlas a námitky

„Bytový dům Karla Kučery byl představen jako projekt v takových objemech, výškách a nárocích na zábor zeleně, že s ním město vyslovilo nesouhlas.

Projekt v tuto chvíli nemá platné územní povolení, ale usiluje o něj. Město zde požaduje upravit projekt tak, aby odpovídal okolní zástavbě a charakteru lokality a aby vyřešil otázku parkování. Investor projekt upravil. Potom návrh bude projednávat městská komise architektury a památkové péče. Z té by mělo vzejít doporučení, zda v této podobě projekt vyhovuje," tlumočil stanovisko vedení města Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Dům v Tuhnicích vyroste v místech bývalého areálu autoopravny, kterou investor nejprve musí srovnat se zemí.

„Demolice stávajícího areálu by měla nastat v červenci. Město uzavřelo s investorem smlouvu o vydání souhlasu se zahrnutím dotčených městských pozemků (komunikací) do územního rozhodnutí, kde se mimo jiné stanoví, že pokud investor nezíská stavební povolení do letošního 31. prosince, město smí od smlouvy odstoupit. Smlouva dále stanovuje, které pozemky smí investor v rámci výstavby využívat a že je městu vrátí zrekonstruované," vysvětlil mluvčí magistrátu.

A čas běží…

Jenomže tak jednoduché to opravdu není. Pražská firma PIKAZ, která chce stavět ve Dvorech, je limitovaná územním rozhodnutím, o němž na rozdíl od magistrátu tvrdí, že je platné. Ovšem vyprší jí už koncem května. „Získali jsme veškerá vyjádření a stanoviska nutná pro zahájení stavebního řízení, až na jediné. A tím je souhlas odboru investic, oddělení architektury a urbanismu, který sice není přímým účastníkem stavebního řízení, bez jeho souhlasu však nedá kladné stanovisko odbor majetku města. A tento dokument je nutný pro položení vodovodního potrubí pro novou stavbu v komunikaci patřící městu. Na naši žádost o toto vyjádření, podanou v září 2012, jsme dosud neobdrželi žádnou odpověď," uvedl za firmu PIKAZ Jaroslav Novák.

Instance nejvyšší?

Česká společnost se tak pro vyřešení sporných otázek v srpnu 2013 obrátila na instanci nejvyšší, tedy na primátora Petra Kulhánka (KOA).

„Při jednání s ním bylo dohodnuto, že si magistrát prověří, zda je stávající územní rozhodnutí platné, a v kladném případě dá pokyn ke kladnému vyřízení případu. „Po našich urgencích a dokazování platnosti územního rozhodnutí došlo k další schůzce, a to opět u primátora Kulhánka, v březnu 2014 a za účasti náměstků Bursíka a Růžičky. Na té vedoucí stavebního úřadu Vrbický před všemi účastníky znovu potvrdil, že územní rozhodnutí je nadále platné.

A bylo nám sděleno, že do projektu máme podle pokynů stavební komise (předsedou je radní Milan Rusev) zapracovat představu stavební komise o nové výšce objektu. A ta to pak projedná," vysvětlil Jaroslav Novák. Podle investora je ale nová dokumentace v příkrém rozporu s představami investora. „Snažíme se však o poslední možnou dohodu s magistrátem," zdůraznil Novák. Jednání všech zainteresovaných se uskuteční ve čtvrtek 15. května.

Přesto společnost PIKAZ pokládá jednání magistrátu za naprosto nepochopitelné.

„Z našeho pohledu se nám jeví jako vyřizování si účtů různých skupin na náš účet. V žádném případě nejde o nedorozumění, ale o cílené jednání se snahou, aby se stavba ve Dvorech v ulici Karla Kučery neuskutečnila," domnívá se český investor.

To magistrát ale zásadně odmítá a nevidí ani rozdíl v národnosti investorů či nadržování jednomu z nich.

„Je to v zasazení domů do lokality a parkování. Projekt Šumavská v Tuhnicích je zasazen do opuštěného areálu v lokalitě se smíšenou zástavbou tří-, čtyř- a šestipodlažních (a nedaleko i desetipodlažních) bytových domů, v lokalitě Karla Kučery ve Dvorech jde naopak o vnitroblok relativně homogenní bytové zástavby tří- a čtyřpodlažních bytových domů. Projekt Šumavská má vyřešeno parkování, u projektu Karla Kučery město řešení požaduje," zdůraznil mluvčí magistrátu.

Autor: Ivana Kalinová

14.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ostrý zloděj vyhrožoval ostraze

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Karlovarský kraj - S poi točí od svých čtrnácti let. Bydlí v Bukovanech a lítá po celém světě. Tomáš Bartoš a jeho nevšední koníček.

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

V tom, zda je, nebo není v provozu karlovarské krematorium, panuje mezi lidmi řada nejasností. Jaká je tedy reálná situace?

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení