„Vypíšeme na to architektonickou soutěž. V září bychom pak chtěli znát výsledky,“ uvedl karlovarský radní Petr Bursík (ODS). Ten zdůraznil, že stávající stromy v parku zůstanou.
Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) se bude muset revitalizace sadů skloubit s Mezinárodním filmovým festivalem. V rámci něho se totiž staví různá občerstvení a pódia související s filmovou přehlídkou právě v tomto parku. A sady tím trpí. Někdejší ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera si před lety povzdychl, že město by si mělo stanovit priority – zda pořádat i na těchto místech zábavu na pár dní a pak odstraňovat škody za stovky tisíc korun, a nebo ponechat parkům účel, proč byly zřizovány. Vedení města ale neuvažuje o tom, že by se sady před festivalem uzavřely. „Musíme vymyslet takovou variantu, aby se tam podobné aktivity konat mohly,“ poznamenala karlovarská primátorka.
Otázkou tak třeba bude, jak to bude se stálým občerstvením ve Dvořákových sadech. To se tam objevilo až před časem, v lednu nájemci skončila smlouva. Vedení města jeho další provoz v této lokalitě nevylučuje. „Uvažujeme například, že firma, která fungovala s občerstvením během festivalu, by mohla poskytnout osvědčený objekt. To ale neznamená, že by občerstvení provozovali přespolní, šanci bychom chtěli dát určitě místním,“ dodala Pfeffer Ferklová.
Dvořákovy sady byly založeny už v roce 1878 jako nový městský park v místě, kde stávala soukromá zahrada. Málokdo ví, že například kvůli realizaci parku musela být zregulována přilehlá řeka Teplá a že se tam musel i složitě vyrovnávat terén. Autorem projektu byl umělecký zahradník Jan Hahmann, který se například staral o Skalníkovy sady - upravený sad nad Mlýnskou kolonádou.
Dnešní Dvořákovy sady byly vystavěny na pozemcích bývalé Wintrovy zahrady. Prvními stromy, které tam Hahmann nechal vysadit, byly platany, duby, javory a jilmy. Městský park doplnil pískovými pěšinami, pyramidami růžových keřů, květinovými záhony a vodním zátiším s vodotryskem.
Jen o pár let později tam byl postaven Blanenský pavilon (koncertní a restaurační hala), který navrhla známá dvojice architektů Fellner a Helmer. Z původního krásného pavilonu zůstala jen část, dnešní Sadová kolonáda. V 60. letech minulého století musel být totiž zbourán kvůli špatnému stavu. O jeho znovupostavení například usiloval na začátku nového milénia karlovarský architekt Vlastimil Syrový, nápady ale zůstaly jen na papíře.