Vzbudit v mladých lidech zájem o studium techniky a motivovat je při výběru budoucího zaměstnání se snaží energetické firmy. Vzhledem k plánovaným investicím do energetiky totiž potřebují dostatek kvalitních zaměstnanců. Statistické prognózy pro nadcházející roky jsou však nepříznivé. Ředitel útvaru strategického náboru Skupiny ČEZ Pavel Puff to vidí jako alarmující.

„Podle zpracované studie bude do roku 2016 chybět v energetice sedm tisíc lidí pro technické obory,“ sdělil Puff. Společnost si udělala vlastní průzkum, aby zjistila, jak studenti v tomto směru smýšlejí. „Když se jich ptali, tak často přiznali, že technická škola byla jejich druhou nebo až třetí volbou. Také říkali, že jim nic jiného nezbylo. To je opravdu zarážející. Přitom obor energetiky je perspektivní, stabilní a jsou v něm zajímavá mzdová ohodnocení. Stále se rozvíjí a má nové trendy,“ pokračoval ředitel.

Například v západních Čechách spolupracuje ČEZ se dvěma vysokými a třemi středními školami. Jednou z nich je i SPŠ Ostrov.
„Předpokládáme, že pokud má spolupráce splnit svůj účel, tak se bude postupně prohlubovat. Bylo by dobré, kdyby ČEZ v budoucnu vytvořil pro naše žáky stipendijní program, který by zájemce o práci v energetice podchytil a motivoval,“ uvedl k tématu ředitel školy Pavel Žemlička.
Ten přiznal, že nezájem žáků o technické obory je v současné době skutečně citelně znát. Na to prý doplácí i elektrotechnické obory.
„Prioritně jsou žáci připravováni do praxe na technické funkce, které vyžadují středoškolské vzdělání. Naše vzdělávací programy jsou však nastaveny tak, že žáci absolvují výuku v takovém rozsahu, aby mohli dělat přijímací zkoušky na vysoké školy technického směru,“ doplnil Žemlička.

ČEZ dělá pro školy v republice stipendijní programy, exkurze a studentské práce. „Máme také speciální webové stránky zaměřené na adepty. Při komunikaci s mladými navíc používáme i sociální sítě Facebook,“ zmínil Puff. Přitažliví pro studenty se snaží být i na vysokých školách. „Vzdělávání je dlouhodobý proces a podniky očekávají studenty s vysokou znalostí. Abychom pro ně byli atraktivní, musíme jim nabídnout práci s moderními technologiemi,“ prohlásil Lubomír Sklenka, vedoucí Katedry jaderných reaktorů na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze.
Noví odborníci jsou navíc žádaní po celé Evropě.
„Mladé zájemce je potřeba vhodně motivovat. Pak je tu ale ještě otázka, kdo jejich školení zaplatí? Jednou z možností je uzavřít přednáborovou smlouvu. Člověk bude mít vše zaplacené, když se upíše budoucímu zaměstnavateli,“ vysvětlil ředitel Evropské jaderné akademie ENELA Jean Claude Gauthier.

A jak přemýšlejí čeští studenti? „Jsem zaměřený na matematiku a fyziku. V tom, kam půjdu po střední škole, mám docela jasno. Chtěl bych se dostat na Stavební fakultu ČVUT. Pokud by mi velká firma, jako je třeba ČEZ, nabídla práci a já bych neměl ve svém oboru místo, klidně bych ji vzal,“ řekl student sokolovského gymnázia Martin Slovák z Kraslic.