VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exodus lékařů děsí. Všechny

Karlovy Vary - Z Karlovarské krajské nemocnice je údajně rozhodnuto odejít kolem osmdesáti lékařů. Může jich být ale i kolem stovky. Pokud budou doktoři na výpovědích trvat, pak jim poběží dvouměsíční výpovědní lhůta do konce února

21.12.2010 18
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Kdo je v současné době více vyděšen? Lidé, kteří stále nemají potřebné informace, kolik lékařů z Karlovarské krajské nemocnice skutečně odejde, nebo politici, kteří jsou za chod krajského zdravotnictví zodpovědní?

Podle lékaře Petra Igaze, předsedy karlovarského Lékařského odborového klubu, by mohlo řádově jít o stovku lékařů. V českých nemocnicích podalo za poslední týdny výpověď 3 513 lékařů, kteří se připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme. Důvod? Špatný systém vzdělávání a nekonečné přesčasy. „Navíc přece není možné, aby doktor bral průměrnou mzdu za hodinu sto korun a primář dvě stě korun,“ zdůraznil Peter Igaz.

Z výzvy Děkujeme, odcházíme, která v začátcích, tedy v květnu 2010, byla pouhými slovy a politiky vysmívaným sloganem, se stal už v prosinci přízrak českých nemocnic. Jenom na anesteziologicko– resuscitačním oddělení karlovarské nemocnice (ARO) podalo výpověď osm lékařů, tedy polovina doktorů. „Zbylí lékaři by nestačili na zabezpečení normálního provozu oddělení a musely by se omezit plánované operační výkony. Byli bychom schopni zajistit pouze akutní věci,“ uvedl primář ARO Roman Brázdil.

Avizované odchody lékařů hlásí kromě ARO také gynekologie, rentgenologie, ortopedie a pediatrie. „Nevylučuji, že výpovědí do konce roku ještě přibude a dohody vypoví kolem dalších deseti lidí, “ dodal Igaz. Pokud lékaři budou na výpovědích trvat, pak jim poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a skončí k poslednímu únorovému dni.

„Tady končí veškeré kočkování. Pokud lékaři odejdou, pak nutně nemusejí pracovat v zahraničí a ani zakládat soukromé praxe. Dva měsíce zůstanou sedět doma a co potom? K čemu to je? Nehraje se na rovinu a je to neúnosné vyhrožování. Dokážete si představit, že pokud by k této situaci došlo, podaří se nám za dva měsíce zajistit kvalifikované, atestované lékaře?“ uvedl Václav Larva, krajský radní pro zdravotnictví.

Pak své vyjádření zmírnil. „Oficiálně na stole žádné výpovědi nemáme. Podle toho, co víme, výpovědi v karlovarské nemocnici dalo 53 lékařů, v Chebu sedmnáct a tři lékaři podali výpovědi mimo výzvu Děkujeme, odcházíme. Nevím, proti komu je tento akt zaměřen. Zda proti vládě, která nehodlá řešit spravedlivé požadavky lékařů, nebo vůči lidem,“ odpověděl otázkou radní Larva.

Po počátečním klidu je ale i vláda výzvou lékařů Děkujeme, odcházíme poněkud zneklidněna. Přestože se setkání s ministrem zdravotnictví Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje, pro pracovní zaneprázdnění neúčastnil, uvedl, že se přítomní dohodli na tom, že další jednání se bude konat, až bude jasné, kolik lékařů a ze kterých oddělení a nemocnic odchází.

„Ministerstvo zdravotnictví prý také bude připravovat krizový plán, který by stanovil seznam nejbližších zdravotnických zařízení, kam by bylo možné pacienty převézt v případě, že by konkrétní nemocnice byla uzavřena,“ tlumočila hejtmanovo stanovisko Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje.
Martin Engel, předseda LOK–SČL, zdůraznil, že lékaři nechtějí peníze ze státního rozpočtu, ale ze systému zdravotnictví. Podle něj leží množství peněz ve zdravotních pojišťovnách, v předražených přístrojích a například i ve stavebních pracích. „Vláda nám dosud nepředložila žádnou nabídku řešení situace. Lékaři výpovědi nestáhnou. V některých nemocnicích tak hrozí, že od března, kdy vyprší dvouměsíční výpovědní lhůta, nebude zajištěna ani akutní péče, natož pak plánovaná,“ zdůraznil.

Autor: Ivana Kalinová

Místo události:
21.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení