V současné době se sanují dvě lokality – rychlostní silnice pod Bohatickou skálou a stráň nad kinem Čas. Zatímco ta první akce se stihne dokončit v termínu, kterým je 10. listopad, u druhé zatím není jasné, jak a zdali se v ní bude vůbec pokračovat.

„Celou skálu jsme očistili. Celkem jsme na její zasíťování použili 1200 metrů čtverečních kovové sítě, které jsme doplnili o záchytné ploty,“ uvedl Martin Šafařík, konzultant města a specialista na statiku.

Denně tam pracovalo až třicet lidí, kteří museli ručně nanosit dolů 300 kubíků kamene. Na místo byla dokonce přivolána speciální technika, která dělala do skály vrty hluboké až šest metrů.

Bohatická skála byla hodně zvětralá a i když se neobjevily žádné větší komplikace, při sanaci radila městu Akademie věd ČR. „Na sanaci skály máme pět let záruku, během ní by se neměly z masivu uvolnit žádné kotvy. Firma nám bude dělat i postmonitoring,“ vysvětlil radní Martin Dušek (ANO).

Už 6. listopadu se začnou uklízet dopravní zátarasy.

Tato sanace stála 8,3 milionu korun, přičemž se na ni deseti procenty podílelo Ředitelství silnic a dálnic. Do daleko větších částek se už ale vyšplhalo zajištění svahu nad kinem Čas. Původně město počítalo s náklady ve výši tři miliony korun, před měsícem se už ale utratilo přes sedm milionů korun, a to nejsou konečné cifry.

Speciální firma, která má zajištění na starosti, se snaží už od července odtěžit zbytečnou zeminu, jež se tu uvolňuje. „Největší komplikací v této lokalitě je, že tu není čitelný skalní reliéf,“ zdůraznil náměstek primátorky Petr Bursík (ODS) s tím, že o pomoc a radu i v tomto případě budou žádat Akademii věd ČR.

Podle statika Šafaříka problém se sanací svahu u Času existuje už přes sto let, kdy tam bylo kino postaveno. Už tehdejší vedení města zjistilo, že zajištění stráně nebude rozhodně jednoduché. Firma tam už sice odtěžila přes 600 kubíků zeminy, což ale žádný výsledek nepřináší. „Čekáme na vyjádření expertů v nejbližších dnech, abychom se rozhodli, jak budeme dále postupovat,“ dodal náměstek primátorky Bursík.