Na omezený způsob platby většinou zákazníky upozorní příslušná cedule. Ta s nápisem „Cash only“ visí i v baru Crazy Cocteil Catering, který se nachází nad schody přímo na ploše před hotelem Thermal. „Ano, u nás je možné platit pouze v hotovosti,“ potvrzuje vedoucí směny Jiří Lehotský. „Usnadňuje nám tu práci. Máme tu velké fronty a může se stát, že se platba přes kartu neuskuteční, třeba i proto, že vypadne wi-fi. To by nás zdržovalo a může se navíc stát, že daného zákazníka bychom už ani nenašli,“ vysvětluje vedoucí směny v baru před Thermalem.

Platit jen za hotové mohou klienti také v blízkém Bistru Café Thermal, které je zde v provozu ovšem nastálo, tedy i mimo konání filmového festivalu. „Proč bereme jen hotovost? Platby kartami nám komplikují účetnictví a s platebními terminály bývají problémy. Tuto formu platby máme zavedenou i mimo festival, neděláme tedy žádné rozdíly,“ říká Kateřina Javorková z Bistro Café Thermal.

Za ní visí cedule, která zákazníky informuje, že kurz euro je zde 20 korun. V současnosti se oficiálně pohybuje kolem 25 korun. Pokud by zde tedy zákazník utratil zboží v hodnotě 100 korun, místo na 4 eura ho občerstvení vyjde na 5. „Jsme v Čechách, kde platí oficiální česká měna, a tou jsou české koruny. Proč bychom tedy měli brát eura? My nikoho v eurech platit nenutíme a pokud má někdo jen eura, může se ji vyměnit přece v blízké směnárně,“ dodává.

Zcela opačný příklad omezené možnosti platby je v protějším dvoupatrovém občerstvení Pilsner Urquell. Zde je totiž možné platit naopak jen kartami. Proč tomu tak je, se ovšem redakce nedozvěděla. „Platbu kartami si přál nájemce. Více k tomu uvést nemůžu,“ uzavírá servírka ze stánku Pilsner Urquell.

A co na omezené možnosti platby říkají samotní návštěvníci festivalu? „Přijde mi to jako zbytečné výmysly a obstrukce. V dnešní době, kdy je možné běžně platit mobilem, chtějí po mně hotovost? Jsme na mezinárodním festivalu. Mezinárodním. A některé bary se tu chovají jako na vesnických tancovačkách," komentuje omezení návštěvník festivalu Radek z Příbrami.

Platba jen hotově a nebo naopak jen kartou. Euro za dvacku. I takový je festival | Video: Kopecká Jana