Nová soška je vysoká 34,5 centimetru a váží 2,6 kilogramu.

„Pro letošní a následující ročníky jsme se rozhodli pro menší úpravy našich festivalových cen, ale je třeba zdůraznit, že nejde o zásadní změnu podoby, po dohodě s autorem jsme pouze upravili velikost a váhu sochy. I v nové podobě budou mít naše festivalové ceny stejnou symbolickou váhu,“ říká prezident MFF KV Jiří Bartoška.

Vyrábí je karlovarská sklárna Moser a tuto hlavní cenu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dodává od roku 2000. V současnosti prošly první změnou. Týká se jejich velikosti.

Ruční výroba křišťálových glóbů, které soška drží, podle informací ze sklárny vyžaduje mistrovské zkušenosti a um těch nejlepších sklářů z Moseru. Musí mít přesný průměr, aby perfektně sedly do náruče sošky. Důležitá je také práce brusiče, který je opracuje do dokonalého tvaru a pomocí speciální hmoty ukotví k sošce. „Festivalové sošky jsme zmenšili o 7,5 centimetru, průměr křišťálové koule o 2,4 centimetru a na váze jsme jim ubrali 1,8 kilogramu,“ dodává Pavel Mencl, generální ředitel sklárny Moser.

Původní soška: 42 cm výška, 4,4 kg váha sošky, 11,5 cm průměr křišťálové koule

Nová soška: 34,5 cm výška, 2,6 kg váha sošky, 9,1 cm průměr křišťálové koule

Křišťálový glóbus si z Karlových Varů odnesla řada významných osobností, jako například Robert Redford, Susan Sarandon, Michael Douglas, Helen Mirren, Miloš Forman nebo Oliver Stone.

Jedna z nejkrásnějších filmových cen má podobu dívky pohrávající si s křišťálovým glóbem. Objímá ho, drží ho, ale on ji zároveň povznáší. „Díky tomu evokuje radost a euforii,“ říká Tono Stano, podle jehož návrhu v roce 2000 cena vznikla. „Nejdříve jsem si udělal nákresy, následně jsem zorganizoval focení a podle snímků pak vytvořil 3D model,“ popisuje umělec.

Své tělesné křivky sošce propůjčila modelka Ema Černáková. Aby Tono Stano dosáhl ideálního tvaru, nahou modelku pověsil za nohy na provaze hlavou dolů. „Chtěl jsem vytvořit adekvátní figuru ženského těla,“ vysvětluje. Ema Černáková vzpomíná, že během focení měla opravdu svázané nohy. "Byla jsem pověšená hlavou dolů, válela se po gymnastickém míči a někdo mě vytahoval do výšky,“ směje se. Výsledné dílo svým vzhledem evokuje secesi a styl art deco, tedy dobu spojenou s počátky kinematografie.

Soška se stala nejen symbolem festivalu, ale také hlavní hrdinkou jeho proslulých znělek. Co vše s ní lzepodniknout, už předvedla ve vtipných filmových mikropříbězích řada jejích držitelů, herci a režiséři Danny DeVito, Andy Garcia, Jude Law, Helen Mirren, John Malkovich, Mel Gibson, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Věra Chytilová nebo Jiří Menzel.