Takové pocity vyvolává mezinárodní filmový festival, který začíná už za čtrnáct dní. Střed města, nejvíce pak prostranství kolem Thermalu, opanují festivalové kluby a bary, jejichž hlasitá produkce vyhrává až do svítání. „A to už pak začíná nový den, takže se jede s hlasitou hudbou nanovo. Je to k zbláznění. Je to osm dní v roce, které nám bohatě stačí. Kdo nebydlí v centru Karlových Varů, tak neví, jaké to je, když vám ve dne v noci rezonují okna na všechny strany, a tak se nemáte před tím kam schovat. Jedině z města odjet,“ říká jeden z obyvatelů centra Karlových Varů. Dodává, že už nejméně deset let na tuto dobu záměrně plánuje dovolenou a odjíždí pryč, aby se festivalu vyhnul.

„Všichni provozovatelé klubů, i ti festivaloví, musejí dodržovat platnou městskou vyhlášku,“ říká Jana Háčková z Krajské hygienické stanice v Karlových Varech. Mluvčí magistrátu Jan Kopál upřesňuje, že podle vyhlášky se musí dodržovat noční klid od 22 do 6 hodin ráno, jedinou výjimkou je noc ze soboty na neděli, kdy noční klid začíná až o půlnoci.

„Hladinu hluku měříme až na základě konkrétní stížnosti občanů. Pak vyrazíme do terénu, pochopitelně v noci, a přeměříme, zda podnik vyhlášku porušil. Případně nás doprovází i policie. Není to ale až tak jednoduché, jsou na to postupy. Takovou službu si totiž musíme nejdříve objednat u Zdravotního ústavu v Karlových Varech,“ vysvětluje hygienička Háčková.

Z legislativních důvodů není možné dopředu provoz podniku, který je na soukromém pozemku, zakázat, i když je předpoklad, že vyhlášku poruší. „My se zabýváme pouze těmi případy, když vydáváme povolení k provozu zařízení, které je na území města,“ podotýká mluvčí magistrátu Helena Kyselá. Radnice přesto ale jednu žádost, která nyní přišla na úřad, zamítla. „Byla na předzahrádku na třídě T.G. Masaryka, kde byly vloni opakované stížnosti na rušení nočního klidu,“ dodává mluvčí Kyselá.

Ilustrační foto.
Samosběr jahod se vyplatí