Jestliže chcete prožít filmový festival v Klarových Varech v naprostém klidu, pak vozem do města nevjíždějte. Jinak se ocitnete v pasti a volné místo k zaparkování budete hledat třeba i hodinu. Vjezd do lázeňského území je navíc na povolení magistrátu a pokud jste si jej neobstarali, hrozí vám pokuty od městských strážníků.

„Průběžné kontroly plánujeme, i když ne v takové míře jako jindy. V době festivalu je hodně doprovodných akcí, kde musíme bezpečnost také zajistit. Ale všechno má své meze. Každý má tendenci vozem přijet až k hotelu Thermal, a to prostě není možné,“ uvedl Marcel Vlasák, velitel městských strážníků. A co on doporučuje? Vozidlo odstavit na kraji města a využít hromadné městské dopravy nebo do centra dojít pěšky. „Je to příjemná procházka. V loňském roce jsme s dopravou měli velké problémy a auta jsme pak museli odtahovat. Lidé se musejí přizpůsobit režimu dopravy, která je v Karlových Varech už tak hodně komplikovaná,“ zdůraznil velitel.

Podle mluvčího Jana Kopála festivalový dopravní režim například znamená dočasné povolení obousměrného provozu v ulici Vřídelní, po vnitřním lázeňském území se pohybuje – samozřejmě s patřičným povolením – flotila oficiálních vozidel festivalu, určitou dopravu si vyžádá také zásobování stanů atd.

„A samozřejmě se po ulicích pohybuje několikanásobně více chodců než jindy. Tomu odpovídá také připravenost městské policie, určitě se bude snažit směrem k návštěvníkům a hostům festivalu vystupovat především vstřícně, ovšem jen do chvíle, kdy by například vozidlo ohrožovalo bezpečnost nebo plynulost provozu, pak musí být s ohledem na ostatní odtaženo,“ doplnil.

Podle mluvčího je pravda, že letos je v rámci festivalu umístěn na místě parkoviště na nábřeží Jana Palacha stan Magic Mirrors, a v této lokalitě tak ubude asi padesát parkovacích stání.

Ovšem v nevelké vzdálenosti se nachází další parkovací kapacity včetně podzemních garáží.

„Festival je v kalendáři města vždy výjimečnou událostí, znamená desetitisíce návštěvníků, klade mimořádné nároky na dopravu, úklid města, údržbu zeleně, svoz odpadu a mnohé další oblasti. Ale to je v pořádku, znamená to, že se v Karlových Varech opět odehrává mezinárodní filmový festival kategorie A, který je pro Karlovy Vary nejen obrovským ekonomickým přínosem, ale také největší celosvětovou reklamou,“ zdůraznil mluvčí