Programu, který v porcelánce trval osmdesát minut, se účastnili festivaloví návštěvníci, rodiny s dětmi a senioři, nejstarší účastnicí byla šestadevadesátiletá Anna Cásková, která dříve čtvrt století pracovala u porcelánu a začínala právě v porcelánce v Nové Roli.

Rodiny s dětmi si pochvalovaly, že je i program, který je zaměřený na děti. Ozdobené hrnečky byly v následujících festivalových dnech předány účastníkům vlaku a některým byly doručeny průvodci vlaku až na recepci festivalového hotelu Thermal.

Jeden z posledních hrnečků (na snímku) jsem slavnostně donesl až na červený koberec a pak předal přímo na recepci hotelu. Náš vlak se každoročně snaží zejména o pohodu, dobrý servis a o výlet z Karlových Varů, kdy z festivalového města vyjíždíme do industriální oblasti Karlovarského kraje. Letos jsme s ohledem na výluku jeli přes Chodov přímo do Nové Role, a to na začátku stálo v cestě vlaku několik zásadních omezení, spadlá trať, která neumožnila příjezd historické Singrovky, a výluka.

Nakonec se nasazení moderní vlakové soupravy Regio Shark ukázalo jako dobrá volba. Lidé si plně klimatizovaný vlak pochvalovali a vše jsme stíhali prakticky na minuty.

Příští rok pojedeme znovu, budeme se snažit pro účastníky připravit dekoraci výrobků festivalovými dekory z předchozích ročníků. O prohlídku a společnou tvorbu byl letos opět velký zájem, tak jsme vždy příjemně jízdu naplnili.

V roce 2020 plánujeme, že vlak vyjede do Lokte a účastníkům ukážeme některé loketské filmové lokace, které byly například ve filmu Na západní frontě klid, či ve filmu Royal Casino, a případně terasu, na které si dal Richard Gere malé pivko. Pokud vše dobře půjde, po Lokti přijde na řadu Klášterec nad Ohří, společnost Thun 1794 plánuje expozici věnovanou filmu Holky z porcelánu. Právě v Klášterci nad Ohří bylo království hereček Míly Myslíkové a Dagmar Veškrnové Havlové, film slovenského režiséra Juraje Herze se tam natáčel v roce 1974 a vznik klášterecké manufaktury se datuje k roku 1794.

Jaroslav Dolina, průvodce festivalového vlaku