„Co je vidět, to je Cabanovo.“ Tak by se dala stručně zhodnotit vizuální podoba letošního Karlovarského týdne. Jejím autorem je totiž uznávaný režisér, choreograf, scénárista… Michal Caban. Renomovaný tvůrce tak má „na triku“ vedle mezinárodního filmového festivalu i podobu nejstaršího festivalu snímků s cestovatelskou tematikou Tourfilm, který je stěžejní akcí Karlovarského týdne.

„Učím se,“ přiznal hned zpočátku Michal Caban. „Je to první ročník, na kterém pracuji. To je specifikum samo o sobě,“ odpověděl na otázku, jaké „speciality“ si na něj organizátoři Karlovarského týdne připravili.

„Dostávám informace z řady zdrojů. Mým úkolem je jejich roztřídění, analýza a vyvození patřičných závěrů,“ nastínil v hrubých rysech práci pro Karlovarský týden Caban. Jedním z problémů, s nimiž se musel vypořádat, byla členitost hotelu Thermal. „Je tady celá řada vstupů do objektu. Velké prosvětlené informační panely proto navádí návštěvníky tam, kam právě potřebují,“ vysvětlil.

Letošní spolupráce Michala Cabana s organizátory Karlovarského týdne je sice první, ale nemusí být poslední. „Hodně záleží na tom, jak se povede letošní ročník. Pokud bude úspěšný, nevylučoval bych spolupráci i v dalších letech. Záleží ovšem i na tom, zda budu organizátory osloven,“ dodal Caban.

Oslovení Michala Cabana je podle ředitele hotelu Thermal Josefa Pavla moudrým a sympatickým krokem. „Michal dobře zná podmínky jak Karlových Varů, tak hotelu Thermal samotného,“ vysvětlil Pavel. „Vždyť je autorem všech těch úžasných znělek mezinárodního filmového festivalu. Jen několik měsíců po skončení toho letošního se vrací do Karlových Varů, aby pracoval na dalším projektu mezinárodního významu,“ doplnil.

Thermal je letos podruhé středobodem dění Karlovarského týdne, respektive festivalu Tourfilm. „Není to o tom, že bychom si s Grandhotelem Pupp takříkajíc přetahovali kšefty. To, že se do festivalového dění zapojí i Thermal, vzešlo ze schůzky organizátorů Tourfilmu s vedením Puppu a Thermalu. Hotel v centru Karlových Varů je jednoduše pro veřejnost dostupnější,“ vysvětlil Pavel. Odborná část festivalu a jeho prezentace se tak podruhé odehrávají v Thermalu, slavnostní okamžiky Karlovarského týdne pak bude hostit Slavnostní sál Grandhotelu Pupp. „Přesun dění blíže Karlovarákům považuji za dobrý počin, díky němuž i široká veřejnost poznává, co vlastně Tourfilm je,“ dodal Josef Pavel.

43. ročník Tourfilmu začíná v Malém sále hotelu Thermal dnes v 10 hodin dopoledne. Už včera dorazila do Karlových Varů jeho hlavní hvězda, autorka řady sérií dokumentů o životě opic Charlotte Uhlenbroek. „Česká televize na její návštěvu pružně zareagovala a nakoupila její pořady. Vidět je tak budou moci i čeští diváci,“ pochvaloval si Josef Schütz, ředitel Tourfilmu. Charlotte Uhlenbroek se návštěvníkům festivalu představí dnes v půl jedenácté.

Tourfilm bude svědkem jednoho mimořádného a slavnostního okamžiku. Do Karlových Varů totiž přijede oslavit své osmdesáté narozeniny zřejmě nejslavnější český cestovatel Miloslav Stingl. „Od primátora Karlových Varů Wernera Hauptmanna převezme čestné občanství, od Rostislava Vondrušky, ředitele agentury CzechTourism, pak cenu Tourfilmu,“ prozradil Schütz. Veřejnost se s doyenem všech českých cestovatelů může setkat při jeho vyprávění o tom, jak třikrát objel zeměkouli. V Malém sále hotelu Thermal bude vystupovat mezi 12.45 a 13.30.

Velkým lákadlem pro ty, kteří budou o festivalových dnech procházet kolem hotelu Thermal, bude venkovní program. Dnes bude prostranství před hotelem patřit dětem, zítra pak zájemcům o adrenalinové sporty.