Už ve čtvrtek 29. června začne v Karlových Varech každoroční osm dní trvající filmová horečka. V tento den se v devět hodin ráno otevřou první pokladny se vstupenkami na první filmy letošního 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Oficiálně bude festival zahájen v pátek 30. června a potrvá do soboty 8. července.

Návštěvníci si budou moci vstupenky na filmové projekce zakoupit ve pětadvaceti festivalových pokladnách. U hotelu Thermal jich bude 15, v blízkosti hotelu dalších šest, a to včetně pokladny Last Minute. Podle Uljany Donátové, mluvčí festivalu, budou další dvě pokladny u Gradhotelu Pupp a dvě pokladny budou i ve stanovém městečku na Rolavě.

Letošní Festivalové pasy i vstupenky mírně zdražily. Cena běžné vstupenky se zvýšila ze sta na sto třicet korun, Festivalový pas stojí místo patnácti set 1 990 korun. Podle organizátorů došlo k tomuto mírnému zvýšení vstupenek kvůli zdražování a mírou inflace. Podle Uljany Donátové je ale důležité, že vstupenky na MFF jsou ve srovnání s běžnou cenou lístku do kina se stále výrazně nižší a MFF navíc poskytuje rozsáhlé slevy důchodcům, studentům nebo držitelům karet ZTP.

Zdražování řešili organizátoři letošního festivalu vlastně všude. Zvedly se ceny energií, ubytování a dalších komodit. Karlovarské zastupitelstvo proto na žádost MFF zvýšilo finanční podporu MFF z původních osmi milionů na deset milionů. Nejprve částku navýšilo o 900 tisíc, ovšem pondělní zastupitelstvo souhlasilo s dalším navýšením, a to o milion 100 tisíc. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) tyto peníze budou utraceny v Karlových Varech, což je podstatné. Tato prestižní filmová akce má podle ní pro město i další přínos, kromě masivní reklamy v médiích odvádí festival do městské pokladny finanční prostředky za zábory, užívání prostranství a podobně.

Z osmi na deset milionů zvedl příspěvek MFF také Karlovarský kraj. I ten tak podle hejtmana Petra Kulhánka (STAN) vyšel vstříc žádosti organizátorům MFF o navýšení částky.