Letošní ročník festivalu se uskuteční 20. až 28. srpna. Ve dvou soutěžních sekcích – Hlavní soutěž a Na východ od Západu – a nesoutěžním programu Zvláštní uvedení nabídne 32 premiér. Diváci 55. ročníku se dočkají i pocty nadaci The Film Foundation, kterou v roce 1990 založil Martin Scorsese.

Letošní karlovarský festival je prvním ročníkem, kdy se obě soutěžní sekce vedle hraných snímků otevírají i filmům dokumentárním. V loňském roce se festival kvůli pandemii koronaviru nekonal.

Dostat se přes sloupky do lázní bude složitější, systém byl zneužívaný
Dostat se přes sloupky do lázní bude složitější, systém byl zneužívaný

Dlouhodobý zájem karlovarského festivalu o filmovou historii se letos projeví v Poctě The Film Foundation. Nezisková organizace, u jejíhož vzniku stál před jednatřiceti lety klasik americké kinematografie Scorsese, je jedním z klíčových hráčů v ochraně a zachování filmového dědictví. Na plátnech karlovarských kin se objeví desítka jedinečných snímků natočených mezi 30. a 90. lety minulého století a přibližujících kinematografie USA, Pobřeží slonoviny, Srí Lanky, Mexika, Tchaj-wanu a Maroka.

Další část programu, nesoutěžní výběr nejvýraznějších snímků z let 2020 a 2021, představí dramaturgický tým festivalu dva týdny před zahájením jeho 55. ročníku.