Jubilejní 25. ročník Mezinárodního folklorního festivalu začíná ve středu v Karlových Varech. V letošním roce se bude muset obejít bez zahraničních souborů, důvodem je koronavirus.

„S původním programem jsme počítali až do 25. srpna. Pak se ale změnily podmínky vstupu do České republiky a další opatření. Všechny zahraniční soubory nám tak odřekly účast. Nebudou se konat ani akce uvnitř budov. Letos tak nebude zahajovací Roztančená Evropa v hotelu Imperial, programy pro školy Svět tančí v Thermalu. Obec Slovákov zrušila oblíbenou Slovenskú veselicu,“ uvedl ředitel festivalu Lubor Hanka.

Ze zahraničních souborů zrušily svou účast Ansamblul Folcloric profesionist Cununa de pe Someş z Rumunska, Zespół Pieśni i Tańca RUDKI z Polska i Folklórny súbor Zemplín z Michalovců na Slovensku.

Změny se naopak netýkají doprovodných akcí, jako je například jarmark lidových řemesel. Zůstanou i Porcelánové slavnosti před Grandhotelem Pupp a všechna venkovní vystoupení.

„Opatření se naštěstí nedotknou ani oblíbeného krojovaného průvodu, který připadá na sobotu 5. září. Na něj naváže sobotní galaprogram před hotelem Thermal,“ dodal Hanka. Průvod vychází v 16 hodin od Vřídelní kolonády k Thermalu, kde v 17 začíná zmíněný galaprogram.