Skauty nyní čeká doslova nelehký úkol – uhlídat plamínek Betlemského světla. To na Karlovarsko doputovalo v sobotu vlakem, kdy ho na Horní nádraží v Karlových Varech přivezli skauti z Mostu.

„Je to plamínek dobra a pohody a přináší vánoční atmosféru. Plamínek věčného světla se každý rok před Vánocemi rozsvěcí od večného světla v Jeskyni narození v Betlémě. Odtud cestuje letecky do Rakouska a pak prostřednictvím vlaků do všech koutů Evropy,“ nastínil Bedřich Nývlt, přezdívaný Pekelník, vedoucí skautského střediska v Lokti.

Betlémské světlo jako symbol pokoje a míru , představovaný malým chvějícím se plamínkem spojuje skauty ze 14 zemí Evropy. „Nyní mají Betlémské světlo skauti v našich střediscích a musejí ohlídat, aby neuhaslo. Pokud by se tak stalo, museli bychom kontaktovat jiné středisko a tam plamínek opět zapálit,“ doplnil Nývlt.

Skauti v předvánočních dnech vyrazí mezi lidi, aby jim toto poseltsví předali. „Konkrétně my ho budeme předávat lidem 23. prosince od 17 do 18 hodin v Lokti na náměstí u Sloupu nejsvětější trojice a ve Sportovní ulici u stromečku. Vždy je to dobrodružství, protože stačí aby zafoukal vítr a plamínek zhasne a musí se shánět u kolegů,“ dodal Nývlt.

Tento do skautství zasvětil i svou čtrnáctiletou dceru Kateřinu. „Skauství mě moc baví, vedla jsem i družinu, kde jsem vymýšlela nejrůznější soutěže a další program. I já budu roznášet Betlémské světlo, protože mě baví dělat lidem radost a přinášet jim tu pravou vánoční pohodu a atmosféru,“ řekla skautka Kateřina Nývltová.