Nulová tolerance pro neukázněné řidiče. To nyní platí na Božím Daru a tento příkaz je nekompromisně dodržován. Do včerejšího dne odvezly odtahové služby z Božího Daru už třicet vozidel.

„Tento příkaz jsme vydali velmi neradi, ale nic jiného nám nezbývá. Řidiči skutečně parkují, kde chtějí, a blokují tak rezidenční místa, která mají hotely a penziony předplacena pro své klienty. Špatně zaparkovaná auta navíc překážejí v úklidu komunikací, proto je příkaz nezbytný. V loňském roce jsme se snažili řešit tyto přestupky pouze domluvou, ale ani letos se situace nezměnila. Proto musíme být důslednější,“ vysvětlil Jan Horník.

Jakmile tak božídarská městská policie zaregistruje špatně zaparkované vozidlo, volá nejbližší odtahovou službu v okolí, která auto naloží a odveze. „Pokutu za špatné parkování neúčtujeme. Myslíme si, že dva tisíce korun za odtah je pro řidiče dostatečným trestem a varujícím signálem, aby propříště parkovali na vyhrazených místech,“ dodal starosta.

Jak na odtah vozidla reagují rozezlení majitelé vozidel, kteří svá auta po návratu ze lyžařských svahů marně hledají, vědí své božídarští strážníci. „Není jim to jedno a vyslechneme si své. Ale to je právě ten účel. Řidiči si musejí uvědomit, že celý intravilán Božího Daru je veden jako zóna zákazu stání. Pro parkování máme vyhrazena odstavná parkoviště a to řidiči musejí dodržovat. Domníváme se, že parkování za padesát korun za celý den není zase až tak drahé,“ uvedl Petr Felcán, velitel božídarské městské policie.

Ke špatně zaparkovaným autům volají strážníci tu odtahovou službu, která má zrovna volno. „Spolupracujeme se třemi odtahovkami, které si práci účtují podle standardních cen. Do městské pokladny nic nejde a pokuty nedáváme, což nám paradoxně vyčetl jeden z postižených řidičů. Prý nám jde jen o perzekuci lidí. V loňském roce jsme řidiče upozorňovali na přestupek na lístku za stěrači, ale nebylo to nic platné. Odtah je sice drastickým, ale nezbytným řešením,“ zdůraznil Felcán. Podle něj stačí, aby začalo sněžit, a v tu ránu kolabuje celé město. „Kvůli špatně zaparkovaným autům není možné sníh odklidit,“ dodal strážník.

Přestože předpověď počasí není pro lyžaře příliš příznivá, do Krušných hor míří v těchto dnech auto za autem. V provozu jsou nejen lyžařské vleky, ale na své si přijdou také běžkaři. Ti mohou využít téměř třicetikilometrovou trasu, která vede z Božího Daru až na Hřebečnou. Krušné hory jsou totiž jediné, kde jsou běžkařské stopy relativně upravené a v provozu. Sjízdný je také velký i malý Ježíškův okruh. „Všechny tratě v provozu nejsou. Sněhu je málo, ale kde to šlo, tam jsme běžecké tratě částečně upravili. V provozu je také severní pata Špičáku až na státní hranici, upravená je stopa k Mrtvému rybníku i lesní cesty. Po rašeliništích běhat nejde, ta nestačila promrznout,“ vysvětlil Jan Horník. Podle lidí, kteří si na běžky vyrazili, je to na běžkařských tratích naprosto super.