„Chytrá pec“ ušetří až 20 procent paliva, téměř ztrojnásobí rychlost výpalu a zamezí nastavovacím chybám, kterých se lidské ruce občas dopustí.

Úkol zněl jasně. Vyvinout prototyp vypalovacího zařízení nové generace pro výpal keramiky a porcelánu, který bude splňovat stanovené technické, technologické a kapacitní požadavky současné výroby. Na projektu za 42,3 milionu korun se společně podílejí společnosti Realistic a Thun.
Projekt zahrnuje i vývoj softwaru pro řízení provozu pece takzvaným inteligentním modulem a vývoj speciálních pálicích pomůcek nové generace.

„Projekt je financován z 50 až 55 procent Ministerstvem obchodu a průmyslu. Žádost o spolufinancování byla podána v rámci Výzvy III programu podpory aplikace v rámci operačního programu Podnikání a inovace,“ řekl Vlastimil Argman, generální ředitel společnosti Thun 1794.

Výsledkem celého projektu je prototyp zařízení pro efektivní výpal porcelánu, tunelová přežahová pec s optimalizací tepelného procesu včetně automatizovaného systému řízení. Úspěšná realizace projektu zásadně změní možnosti výpalu porcelánových polotovarů v tomto druhu pecí a bude mít pozitivní dopad na celý proces výroby porcelánu a keramiky.
Optimalizace procesu spočívá například v ušetření paliva, kterým je zemní plyn. Spotřeba by se měla snížit minimálně o 20 procent. Dalším bodem, kde pec ušetří finance, jsou samopohyblivé pásy.

U staré pece se občas stalo, že zaměstnanci nestihli nebo z nějakého důvodu nepřistavili vozík, na který vypálený porcelán měl najet. Ten pak spadl na zem a rozbil se. Takové ztráty výrobků společnost stály ročně statisíce. Nová pec si výrobky před výpalem a po něm přiveze i vyloží sama.

K obsluze pece bude tak zapotřebí pouze čtyř nebo pěti zaměstnanců.

Optimalizace spočívá i v kapacitě a rychlosti pálení. Chytrá pec pojme na jeden výpal více výrobků než pec předešlá a je schopná pálit téměř třikrát rychleji. Přesto, že má pec větší kapacitu než stará, plochy zabere méně. Šetří tak i prostor. Pec by měla zvládnout vypálit až 5 tisíc tun výrobků ročně.

„Tento prototyp je mým splněným snem. Je to úžasný projekt, na kterém tvrdě pracovalo a stále pracuje plno lidí. Do letošního prosince budeme monitorovat dosažení cílů projektu v ostrém provozu a až poté uvidíme, zda se investice vyplatila. Minimálně jsme vytvořili něco nového, co usnadní a zrychlí výrobu. A co víc si přát,“ dodal Argman.