Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Dobrovolníci z několika států pomohou v Nežichově i Bečově

Karlovarsko - Pracuje se na stezce Svatého Blažeje, příští týden pomocníci zamíří do botanické zahrady

27.7.2011
SDÍLEJ:

Skupina studentů z několika zemí pomáhá v Nežichově na Karlovarsku s obnovou stezky sv. BlažejeFoto: Deník/ Jan Havelka

Stezka Svatého Blažeje v Nežichově i botanická zahrada v Bečově se dočkají pomoci od dobrovolníků. Ti jsou většinou z řad studentů a nejen z České republiky, ale i Německa a Španělska. Tento týden pracují v Nežichově a příští se přesunou do Bečova.

„Jedná se o aktivitu v rámci společného projektu INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a místních organizací Cesta z města a Českého svazu ochránců přírody Berkut,“ konstatovala Lucie Kubelová, vedoucí projektu.

V Nežichově se dobrovolníci věnují například natírání odpočívadel a informačních tabulí místní stezky Svatého Blažeje. „Součástí stezky je i vyhořelý kostel svatého Blažeje, s jehož údržbou dobrovolníci také pomohou,“ dodala vedoucí.

Ve volném čase jsou podle ní naplánovány výlety po okolí a sportovní hry. „Cílem druhého týdne v Bečově bude údržba historické botanické zahrady. Budeme se věnovat úpravě zeleně i odstraňování invazivních rostlin. Ve volném čase bude zahrnuta návštěva zámku v Bečově i výlet do Karlových Varů. Smyslem akce není pouze práce, ale také poznávání různých kultur, a proto mají účastníci také dostatek prostoru pro společné diskuse a hry. Tento projekt se koná už pošesté,“ dodala Kubelová.

Podobné aktivity nemíří pouze do Karlovarského kraje, ale organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit zprostředkovává dobrovolnické projekty po celém světě a pro zahraniční zájemce organizuje podobné pobyty i v České republice. Ročně vyšle do světa na krátkodobé či dlouhodobé projekty kolem 700 dobrovolníků a pro 400 zahraničních zajistí program v Česku. Cílem je umožňovat lidem, aby pomáhali tam, kde je třeba, a i se obohatili o zajímavé znalosti.

Jak se vám líbí práce v Nežichově? Co vás v regionu nejvíc zaujalo?

Zuzana Novosadová,
21 let, Horoušánky,
studentka UK, biologie

„Tato akce se mi moc líbí. Účastním se proto, že mě velmi baví poznávat nové lidi a společně s nimi pracovat na dobré věci. I když jsou tady rozličné národy, tak se snažíme pracovat všichni stejně naplno a vůbec nic neošidit. Mluvíme sice každý jinou řečí, ale unaveni jsme po práci všichni stejně. Zároveň se tady snažím při práci naučit i některá cizí slovíčka. Chystám se do Španělska, takže doufám, že tady něco z tohoto pěkného jazyka také od kolegů pochytím. Podobného projektu se účastním úplně poprvé, ale neříkám rozhodně, že naposledy. V Nežichově mě velmi zaujala místní příroda, a to i z hlediska biologie, kterou studuji na škole. Jsem ráda, že je tady i dostatek času na relaxaci, takže zde například i hrajeme ping–pong nebo karty. Jinak věřím, že se svými spolupracovníky budeme v kontaktu také po skončení tohoto projektu. Určitě nám to umožní například facebook nebo další internetové možnosti, jak zůstat v kontaktu.“

Antonia Sehlleier,
19 let, Bonn,
po maturitě

„Jsem tady poprvé a místní krajina mě neskutečně nadchla. Určitě bych sem ráda zavítala i víckrát. Jinak jsem tady teprve druhý den, ale už jsem zjistila, že vaše tradiční nápoje i jídlo jsou naprosto skvělé. Velmi mi zachutnalo vaše české pivo a také tradiční kozí sýr. Moc mi chutnaly také buřty. Jsem také spokojená se svými společníky a spolupracovníky. Jsou totiž velmi milí a připadá mi, že tady vzniká opravdu skvělá parta lidí, se kterými se podle mě staneme velmi dobrými přáteli. Byla bych za to moc ráda a potěšilo by mě to. Kontakt díky internetu nebude problém. Jinak práce mi vůbec nevadí, jsem sice občas unavená, ale to jsou i ostatní, takže se tady rozhodně nikdo nefláká. Jinak se velmi těším i na další dny, protože věřím, že nás ještě čeká spousta společné práce, zážitků i zábavy. Těším se také, až se přesuneme do Bečova, protože ten mě také velmi zajímá, a doufám, že mé očekávání nezklame. Zatím jsem ale velmi spokojená a nadšená.“

Diego Perez Garcia,
21 let, Santander,
student práv

„Tohoto projektu se účastním, protože jsem velmi toužil poznat Českou republiku a seznámit se s novými lidmi. Jsem velmi rád, že se tady společně v pohodě domluvíme anglicky, protože například čeština mi připadá velmi náročná. Jinak se mi tady velmi líbí, je tady moc pěkná krajina, která mi trochu připomíná severní Španělsko, tedy místo, kde bydlím. Jen se mi zdá, že to slunce tady zapadá nějak příliš brzy. Jinak mi zde velmi chutná české pivo, nemohl jsem se nabažit také buřtů a domácích paprik. Také se mi velmi líbí místní dívky, které jsou velmi hezké a milé, i když samozřejmě preferuji spíš Španělky. Jsem zvědavý, kolik legrace si tady ještě užijeme, i když osobně mě baví právě i tato užitečná práce, která má podle mě velké opodstatnění. Celkově mám z pobytu v České republice velmi dobré pocity a rozhodně si myslím, že bych se sem ještě někdy rád vrátil a navštívil i další velmi zajímavá místa. Je jich tady určitě hodně.“

Autor: Jan Havelka

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení