Krajská soutěž o titul západočeského mistra ve vyprošťování z havarovaných aut přilákala ve středu do Karlových Varů několik profesionálních hasičských družstev z celých západních Čech.

„Do soutěže se přihlásila družstva Karlovy Vary směna A, Karlovy Vary směna C, Sokolov, Mariánské Lázně, Plzeň, Košutka, Sušice, Toužim a Praha, které se ovšem do soutěže nepočítalo. Vyprošťování je určeno výhradně hasičům, protože žádná jiná složka nemá pro něj potřebné vybavení,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Martin Kasal. Podle něj je samotné použití speciálního nářadí pro vyprošťování velmi náročné, hasiči musejí zaklíněné osoby vyprostit co nejrychleji a přitom musí postupovat co nejšetrněji vůči zraněným a spolupracovat přitom se zdravotníky. „Snadná není ani příprava na tyto události, každá dopravní nehoda s vyproštěním je jiná, každé havarované auto je jinak zdeformované,“ dodal.

Pro krajskou soutěž bylo připraveno osm scénářů. To znamená simulované dopravní nehody minimálně jednoho osobního auta s dalšími možnými komplikacemi. „Úkolem družstev bylo v časovém limitu vyprostit zraněného figuranta. Jejich práci bude vyhodnocovat tým rozhodčích, který tvořili dva rozhodčí pro hodnocení taktiky celého zásahu, dva rozhodčí pro hodnocení techniky provedení zásahu a dva rozhodčí pro hodnocení první předlékařské pomoci,“ dodal.