Vedle sjezdovek na nedalekém Klínovci se jich s blížícími se Vánoci velká část vydává rovněž do zdejšího infocentra na poštu. Už 25 let tady totiž funguje unikátní Ježíškova pošta, která zpříjemňuje vánoční svátky desítkám tisícům lidí z celého světa.

Po celý rok mohou děti i dospělí vkládat do speciální schránky vánoční přání. Právě v posledním měsíci roku je místní pracovníci oštemplují vánočním razítkem a rozešlou adresátům. “Zájemci o ježíškovské razítko mohou také pohledy a dopisy s nalepenou známkou, nadepsanou adresou a pozdravem, vložit do obálky a zaslat přímo na Boží Dar. Tam obálku otevřou, vložené zásilky orazí a přijmou je do přepravy. Adresáti pak obdrží vánoční pohled i s razítkem,“vysvětlil specialista pro komunikaci České pošty Ivo Vysoudil.

Každý rok se motiv razítka mění, pro letošní rok ho navrhl výtvarník a grafik Pavel Sivko. Jsou na něm balíčky ve tvaru srdce a kometa. V loňském roce rozeslal Ježíšek z Božího Daru 73 493 kusů dopisů a pohlednic o celkové hmotnosti 332,8 kg.

O chod Ježíškovy pošty se starají v místním infocentru jeho referenti Alena Formáčková, Hana Kadlecová a Marek Smitka. “K dnešnímu máme k orazítkování připravených zhruba 140 kilogramů vánoční pošty, denně nám tak v tomto období projde rukama asi 3,5 tisíce dopisů a pohlednic,“ zmiňuje referent infocentra Marek Smitka. Dopisy jsou adresované nejen do České republiky, ale také na Slovensko, do Německa, Ruska, Číny, Japonska, USA či na Nový Zéland. Razítkování trvá od 1. až do 23. prosince.

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.
Úředníci pod kontrolou, kraj chystá personální audit

Jeho kolegyně Hana Kadlecová si už na ruku musela nasadit speciální obimadlo. “Na razítkování bylo nejhorší, že se mi dělaly mozoly. Takhle tomu alespoň z části zabráním, i když kvůli držení razítka mě stejně bolí palec,“ usmívá se Hana a vítá v infocentru dopolední klienty.

Jsou to manželé Miroslava a Josef Musílek z Hroznětína u Karlových Varů, pro které je cesta na Boží Dar každoročním rituálem. “Donesli jsme sem spoustu pohlednic všemožných známých i psaní od nás pro naše příbuzné. Máme tu například psaní od přátel z Prahy, které mají děti v Austrálii, ale také pohlednice mířící do Spojených států. Už je to taková tradice, všichni známí to od nás očekávají, takže je nemůžeme zklamat,“ říká Josef Musílek a prozrazuje nejčastější obsah pohledů.

“Jde o klasická přání k Vánocům. Všude se píše hlavně o tom mít dobré zdraví, protože od toho se všechno odvíjí. Čím je člověk starší, tím víc pociťuje, jak je důležité,“ míní Josef Musílek. “Někdy je nám z toho smutno, jak se k sobě lidé navzájem chovají, to by chtělo určitě změnit,“ myslí si Musílek. Obecně pak mezi tisícovkami dopisů posílaných z Božího Daru převažují ty dětské s přáním Ježíškovi. Mezi nejžádanějšími dárky od holčiček jsou panenky, dětské kuchyňky, nejrůznější populární postavičky či plyšáci. Chlapci zase dávají přednost modelům technických strojů, stavebnicím, autodrahám nebo autům na dálkové ovládání.

Nechybí ani moderní technologie, které jsou pro děti společné, a to mobily, tablety, powerbanky, ale taktéž nejrůznější společenské hry a knihy. “Dětská srdce naštěstí neprahnou jen po movitých věcech, ale přejí si také zdraví, štěstí a lásku pro sebe i svou rodinu,“ dodává Alena Formáčková.

Poděkování Janě Preclíkové vyjádřili velitel městské policie Ladislav Martínek a starosta Jan Bureš.
Svou všímavostí zachránila lidský život, dostala ocenění