S projektem jsem začala, když jsem již prvním rokem pracovala ve škole jako učitelka. Jsem rodačka z Popradu, to je z oblasti pod Vysokými Tatrami, v nejkrásnější části Slovenska. Se zástupkyní Evou Bednárovou spolupracujeme aktivně a pravidelně. Každoročně se střídají žáci a učitelé ZŠ Komenského v Popradu a ZŠ a SŠ v Karlových Varech. Obě skupiny mají bohatý program a odcházejí z míst plny zážitků a vzpomínek.

I letos jsem vybrala 10 žáků z naší školy víceméně za výborný prospěch a chování a vycestovali jsme do Vysokých Tater. Cesta je to dlouhá a náročná, ale stojí za ty zážitky.

Na železniční stanici v Popradu čekali zástupci ZŠ Komenského, kteří nás ubytovali a po celý čas se o nás starali. Po večeři jsme se vydali do centra města Poprad, o kterém jsem dětem vyprávěla.

Druhý den nás žáci ZŠ přivítali kulturním programem, zpěvem a tancem z oblasti folkloru, který je tak typický pro Slovensko. Nádherný zpěv nám dosud zní v uších a zároveň i úvodní proslov. Žáci se podívali i do tříd a slyšeli slovenštinu, jazyk tak libozvučný. Na dopravním hřišti si zajezdili na koloběžkách a kolech. Odpoledne jsme navštívili Važeckou jeskyni. Byla nádherná. Další den byl pro nás připraven celodenní výlet do Čierneho Balogu a Vydrovky, kde jsme jeli historickým vláčkem, a pak procházka lesem v rámci naučné cesty Stromy a příroda. Odpoledne žáci plnili úkoly a to řezání dřeva, oblékání do lidového kroje, házení polenem a zatloukání hřebíků do dřeva. K. Strejcová získala 3 medaile a mnozí další byli též úspěšní.

Pak byly na programu Vysoké Tatry. Navštívili jsme Štrbské pleso, skokanské můstky, jezero, zastavili jsme se ve Starém Smokovci a pozemní lanovkou jsme se vyvezli do nadmořské výšky 1247 metrů na Hrebienok. Navštívili jsme Bilíkovou chatu a většina žáků si pochutnala na slovenských haluškách s brynzou. Všem se pobyt pod Vysokými Tatrami moc líbil, žáci jsou plni dojmů, zážitků a úžasných vzpomínek, protože všichni byli na Slovensku poprvé. Vysoké Tatry jim utkvěly v paměti na hodně dlouho. Děkujeme našim hostitelům v Popradu a přejeme všem krásné prázdniny.

PaedDr. M. Vernarčíková