Přibližně sto základních škol a nižších gymnázií z celé republiky se zapojilo do plošného testování žáků 5. a 9. tříd. To začalo ve školách v úterý a pokračuje dnes. Na Karlovarsku se do projektu zapojila Základní škola Dukelských hrdinů v Karlových Varech. Její žáci skládají během dvoudenního testování zkoušky z českého jazyka, anglického jazyka a matematiky. Testování nemá zatím ověřovat znalosti žáků, ale vyzkoušet, jak je celý systém připraven.

„Do testování nás vybrala Česká školní inspekce a jsme pilotní škola v Karlových Varech. Všechny testy dělají studenti na počítačích. Žáci si těmito testy ověří, jak zvládají základní učivo. Ovšem cílem tohoto pokusného testování je momentálně zjistit, jak celý mechanismus funguje a co je potřeba zlepšit,” konstatovala ředitelka základní školy Eva Doušová. „Myslím si, že tento projekt je dobrá věc. Záleží ovšem, jak se bude pracovat s výsledky testů. Pozitivní to může být i pro samotné školy, protože zjistíme, co žáci zvládají a co ne,” dodala ředitelka školy Eva Doušová.

Vyplněné testy školy elektronicky odešlou do centra k automatickému vyhodnocení a výsledky dostanou během chvíle zpátky na monitory. „Test z matematiky byl opravdu lehký. Zvládl jsem ho přibližně za dvacet minut,” řekl po matematickém testu žák páté třídy Vítězslav Vurm.

Jeho slova potvrdila i další žákyně páté třídy. „Nebylo to těžké. Vše jsem stihla udělat do patnácti minut, a to tam bylo dvanáct úloh. Měli jsme na test 45 minut, což je asi až moc dlouhá doba. Jsem zvědavá na další předměty,” řekla Gabriela Vylitová.

Další generálka srovnávacích testů se uskuteční na jaře 2012 a 2013. O rok později by pak mělo testování znalostí žáků už probíhat na všech školách v České republice.