Jako jediná obec na Sokolovsku se může chlubit Šabina svou velikonoční tradicí, která trvá již přes šedesát let. Rok co rok vyráží parta kluků s řehtačkami napříč celou obcí.
Začínají na zelený čtvrtek kdy zvony odletí do Říma a nahrazují tak zapovězený zvuk zvonů a zvonků právě svými dřevěnými řehtačkami. Ty se dědí z generace na generaci a některé z nich jsou opravdu unikátní kousky. Parta školáků končí v sobotu ráno, kdy jdou vesnicí naposledy. „Chodilo se opravdu každý rok, tradici nezastavil žádný režim,“ směje se starosta Šabiny Pavel Pešek.
Jeden z velikonočních zvyků přišel do obce pár let po druhé světové válce. Pravděpodobně jej s sebou přinesli noví osadníci z východních Čech. Parta kluků začíná ve čtvrtek a v sobotu ráno končí. Poté jdou dům od domu, zpívají velikonoční říkanku a koledují. V pondělí již nechodí. A kde kluci vzali řehtačky? „Dědí se. Já sám jsem také jednou byl v roce 1957,“pochlubil se starosta. Chodí žáci školou povinní. Poté předává svůj nástroj mladšímu. Podle starosty chodila dříve parta i čtrnácti kluků.
„Musíme sehnat šikovného truhláře a třeba nějaké další řehtačky přidělat, zájem kluků je,“ plánuje Pešek. Jak starosta tvrdí, krásné na celé věci je to, že akci nikdo neorganizuje a ještě se nestalo, že by nebyla. Chodí prý zásadně chlapci a dívky za nimi běhají. „Já pokaždé když jdou s řehtačkami vyběhnu před barák a koukám se. Zatím za nimi neběhám, jsem ještě malá, ale malovala jsem s mamkou Kraslice pro koledníky,“ řekla Lucie Kalousová ze Šabiny.