Nejdříve měl stát před hlavní poštou v Karlových Varech jako vánoční strom smrk, ovšem nakonec se vše změnilo a od úterního rána tam stojí čtyřicetiletá jedle z Růžového Vrchu. Pracovníci odborné firmy strom v nejbližších dnech ozdobí a o víkendu se uskuteční jeho slavnostní rozsvícení.

„Původně vybraný smrk byl ve špatném stavu, takže ho musela nahradit jedle z Růžového Vrchu. Nejedná se jen o náhodně vybraný strom, jedle by byla pokácena z důvodu plánované výstavby. Věříme, že strom bude krásnou ozdobou letošních vánočních trhů,” konstatovala mluvčí karlovarské radnice Michaela Kousalová.

Osmimetrovou jedli nabídli jako vánoční strom spoluvlastníci domu, u něhož v průběhu čtyřiceti let vyrostla. Podle informací to byl jeden z prvních stromů, které byly při výstavbě zdejšího sídliště zasazeny. „Na Růžový Vrch jsem se přistěhoval před dvaceti lety z Ostrova. Některým místním lidem bude možná chybět, protože si pod něj sedali v letních měsících a schovávali se tak před sluníčkem. Na druhou stranu jsme rádi, že ho v centru města uvidí tolik lidí, snad se jim bude líbit,” uvedl jeden z obyvatel karlovarského Růžového Vrchu.

Každý rok se najde řada lidí, kteří chtějí, aby zrovna ten jejich strom byl tím vánočním. „Tipy karlovarských občanů využíváme každoročně. Lidé vyřídili i nutná povolení k jeho pokácení na odboru životního prostředí,” řekla Hana Petrlíková ze Správy lázeňských parků.

Dřevorubci káceli strom přibližně od osmi hodin ráno. „Musím říct, že nám práci vůbec nic nekomplikovalo. Začali jsme kácet ráno a přibližně po dvou hodinách stál strom před hlavní poštou v Karlových Varech. Jsem rád, že vše proběhlo bez komplikací,” řekl dřevorubec Václav Převrátil.

V těchto dnech bude strom ozdoben a o víkendu ho rozsvítí primátor města Petr Kulhánek. „V sobotu se už bude konat tradiční prodej ve stáncích. O den později začne adventní doprovodný program. První adventní svíčku a vánoční stromeček rozsvítí primátor Karlových Varů Petr Kulhánek,” uvedla mluvčí Michaela Kousalová.

Lidem se letošní vánoční strom zatím líbí. „Vypadá hezky. Při slavnostním rozsvícení bude ještě hezčí, takže si myslím, že předčí ten stromek z loňských Vánoc. Určitě se sem přijdu podívat a pochutnat si na dobrotách, které jsou na vánočních trzích každý rok. Jen doufám, že už začne také padat sníh, protože zatím je to počasí opravdu divné. A jestli budou Vánoce bez sněhu, tak to nebude ono,” uvedla Monika Patkanová z Karlových Varů.
Každou adventní neděli budou zástupci lázeňského města rozsvěcet svíci na adventním věnci a během dne jsou připravena také kulturní vystoupení.