Smutek. Ten ovládl města a obce v Karlovarském kraji po zprávě, že zemřel bývalý prezident Václav Havel. Lidé podepisují kondolenční knihy, zapalují svíce a loučí se.

„Byla jsem jeho obdivovatelka, příznivkyně, vážila jsem si jeho práce, názorů, postojů a především jeho lidskosti a skromnosti. Jeho smrt mne zasáhla, jako mnohé z nás. Čest jeho památce,” napsala Deníku Michaela Šípková.

Odkazu Václava Havla si váží i karlovarští politici.

„Byla to velká osobnost, Václava Havla jsem si vážil jako člověka, který i když se dostal na samý vrchol, choval se stále skromně a nikdy nezpychl,” uvedl náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák (KOA). Ten včera jako první podepsal kondolenční knihu ve vestibulu karlovarského magistrátu, v níž mohli lidé s bývalým prezidentem rozloučit. V pietním koutku plála svíce a z fotografie ozdobené černou stuhou na to vše zhlížel na to vše zhlížel Václav Havel se svým typickým úsměvem.

Před karlovarským magistrátem, stejně jako před Krajským úřadem Karlovarského kraje vlály černé vlajky.

Podle Josefa Novotného, hejtman Karlovarského kraje (ČSSD) odešel politik, státník, a výrazná osobnost našeho dění nejen posledních dvou desetiletí. „Uměl za všech okolností říct, co si myslí, ale nebyl populista. Toho jsem si u něj cenil nejvíce. Byl respektovanou osobností, i přesto, že se s jeho myšlenkami člověk ne vždy ztotožňoval. Jeho pohled na svět a věci kolem něj byl zvláštní, svébytný, věřil ideálům a měl své vize. Svět potřebuje takové lidi,” zdůraznil hejtman.

Na bývalého českého prezidenta Václava Havla zavzpomínali i lidé v Kraslicích na Sokolovsku. Právě tady si nechal vyrobit dárek pro bývalého prezidenta USA Billa Clintona. Byl jím saxofon, který Havel předal Clintonovi při návštěvě Česka v roce 1994 v pražském jazzovém klubu Reduta, kde také Clinton při spontánním vystoupení na saxofon se speciálním věnováním, tedy vyrytým Havlovým podpisem a pověstným srdcem, na hudební nástroj zahrál.

„Chtěl bych vám předat něco do vaší sbírky,“ říkal Havel Clintonovi při předávání a ukazoval mu právě vyryté věnování. Okamžik je zachycený v dokumentu Občan Havel. „Je to pravý český výrobek,“ ukazoval tehdy prezident. Sám se na něj pokusil z recese zahrát, když dárek dorazil na Pražský hrad z kraslické firmy Amati-Denak, která výrobou hudebních nástrojů proslula v celém světě a dodnes patří mezi přední evropské výrobce.
Havel však na saxofonu nevyloudil ani tón. „To je nějaký šmejd,“ zavtipkoval tehdy. Clinton však v jazzovém klubu ukázal, že dárek vybral Havel správně. „Hrál na něj bez přípravy půl hodiny,“ zavzpomínal tehdejší ředitel Amati Manfred Prem. Ten má v živé paměti, když si dárek Havel objednal. „Zavolali nám z prezidentské kanceláře a přáli si saxofon pro Billa Clintona. Měli jsme z toho velikou radost, avšak zatímco výroba jednoho saxofonu trvá až šest týdnů, my na to měli jen týdny dva. Nemohli jsme totiž poslat už hotový saxofon, neboť Václav Havel si přál mít na nástroji vyryté právě věnování, takže se musel dělat nástroj zbrusu nový,“ líčí Manfred Prem.

Pamatuje si, jak kvůli speciální objednávce tvůrci nástroje běhali z dílny do dílny a od ponku k ponku, aby se vše stihlo. „Vyráběli jsme přitom raději nástroje dva. To kdyby se něco nepovedlo. Nakonec jsme saxofon včas doručili do prezidentské kanceláře,“ doplnil Prem.

Smutek v duši mají také divadelníci, pro něž byl Václav Havel kolegou i v dobách, kdy vykonával prezidentskou funkci. Západočeské divadlo Cheb (ZDCH) patří mezi ta divadla, která uvedla několik jeho her. V roce 2009 měli derniéru Havlovi Spiklenci, po komedii Pokoušení šlo o druhého Havla v chebském divadle po roce 2000. Namísto reprízování a rychlého oprašování těchto kusů v rámci obnovených Velkých divadelních pátků uvede divadlo 20. ledna koláž textů a úryvků z her Václava Havla. „Zkusíme i něco promítnout. Vzpomínka bude zároveň spojená s 35. výročím Charty 77,” uvedl umělecký šéf ZDCH Zdeněk Bartoš.

Karlovarské divadlo k uctění památky Václava Havla začne dnešní představení minutou ticha. Na repertoáru má komedii Moje hra pražského Divadla kalich. V hlavní roli charismatického Mistra Jankulovského zazáří Jiří Bartoška. Jeho dnešní vystouení má tak nečkanou symboliku. Byl to toiž právě Jiří Bartoška, který Václava Havla navrhl Václava Havla v sametovém kvasu kvasu navrhl na post prezidenta tehdejšího Československého státu.
To se psal 10. prosince 1989 a prezident Gustáv Husák jmenoval novou vládu, pro niž se ujalo označení vláda národního porozumění. Husák pak po přijetí slibu abdikoval. Na deváté manifestaci Občanského fóra (OF) na Václavském náměstí, uspořádané u příležitosti Dne lidských práv, vyhlásil herec Jiří Bartoška jménem OF kandidaturu Václava Havla na úřad prezidenta republiky.

(iva, jid, kuč)