Lukostřelecký turnaj pro příchozí, jehož vítěz měl šanci získat luk z dílny mistra Václava Balíka, byl jedním z lákadel sobotního Hauenštejnského šermování. V klání o luk nakonec zvítězil muž, který se do soutěže zapsal pod jménem Australopithecus. Cenu hradního pána, lahev medoviny, si pak ve finálovém rozstřelu tří nejlepších lukostřelců vydobyl Bob 69.

„Každoročně na hradě hrajeme v rámci Folkové Ohře. S hradním pánem Pavlem Palackým jsme se domluvili, že by bylo hezké uspořádat zde samostatnou akci pouze pro šermíře. A tak před pěti lety vzniklo Hauenštejnské šermování. Podnětem k uspořádání této akce byl i fakt, že naše skupina už deset let spolupracuje se šermíři,“ prozradil historii této akce její organizátor, Petr Merxbauer z plzeňské skupiny Strašlivá podívaná, která se postarala o hudební doprovod akce. Vedle muzikantů ze Strašlivé podívané se o zábavu více než 250 diváků postarali členové skupin historického šermu Gotika a Baltus z Plzně a Rebel z Prahy. O taneční stránku akce se postarala skupina Althea z Plzně. Sobotní večer pak vyvrcholil ohnivou show.

„Na Hauenštejn mě přilákala zvědavost. Jsem tady poprvé,“ řekla žena, která do Horního Hradu dorazila z Prahy. „Chci si tady odpočinout od starostí všedního dne,“ doplnila.

Podle Pavla Palackého, majitele hradu, letošní sezona ještě zdaleka nekončí. „Otevřeno bude ještě alespoň dva měsíce,“ potvrdil. Za tu dobu se na hradě uskuteční ještě tři větší akce. Už za dva týdny,26. září, se na hradě představí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers s pořadem „Zavřete oči, přicházíme“. První ryze taneční akci chystá Palacký na 17. říjen. „To se zde uskuteční akce nazvaná Noc ve stylu jungle. Ten den, respektive noc, se bude na hradě jen a jen tančit,“ prozradil hradní pán.

Hradní sezonu pak koncem října zakončí tradiční noční prohlídka Hauenštejna. Přesný termín zatím ještě není známý.