Očištění duše, vstup do nového života i poslední v řadě velkých oslav. To byl základ tradiční akce pravoslavných věřících, která se konala na Svatošských skalách. Věřící zde v rámci oslav vstupovali do studené vody místního bazénku.

„Já osobně se v bazénku nekoupu, protože u kněze by to nebylo vhodné, ale oblévám se vědry vody doma,“ konstatoval k obřadu pop, otec Nikolaj z chrámu svatého Petra a Pavla v Karlových Varech.

Někteří věřící se tohoto rituálu zúčastnili poprvé, nikdo ovšem letos před ponořením do studené vody neustoupil a všichni do bazénku vešli. Počasí věřícím celkem přálo, protože nebyl mráz.

Oslav se zúčastnil také Alexej Ružejnikov, člen výboru pro národnostní menšiny při krajském úřadě. „Letos to celkem šlo, protože nebyla taková zima. Pamatuji si ale, že předloni bylo například minus patnáct stupňů a to bylo náročnější. Pamatuji si, jak bylo těžké vůbec bazének osekat od ledu, aby se zde toto mohlo konat,“ poznamenal.

Podle něj se do Svatošských skal sjelo kolem šedesáti lidí. „Jen tady nyní chyběly děti, protože byly ve škole a podobně. Zájem byl poměrně slušný,“ dodal Ružejnikov.

Podle něj má podobné ponoření do vody pro věřící skutečně velký význam. „Symbolizuje to očistu duše. Začátek nového života. Skončil půst, který je pro některé lidi celkem náročný a drastický a trvá čtyřicet dní. Osobně jsem si ho vyzkoušel též. Takový problém jsem neměl, ale ten poslední den je opravdu náročný,“ doplnil.

Ružejnikov také potvrdil, že se nyní Rusové vrátí k běžnému dennímu režimu. „Období oslav nyní skončilo tímto posledním dnem. Nyní se tedy vracíme k běžným věcem. Výhodou však je, že si člověk po podobných zážitcích připadá, že vstupuje do dalších dní takový silnější, že ze sebe dostal starosti a problémy a může opět pokračovat v práci a životě,“ doplnil člen výboru pro národnostní menšiny při kraji Alexej Ružejnikov.