Zatěžkávací test má za sebou nová moderní lanovka ve Skiareálu Klínovec. Ta je podle provozovatelů první svého druhu v České republice. Místo natěšených lyžařů byly na sedačky lanovky v rámci testu naloženy pivní sudy. „Sudů je celkem 280 a mají celkovou váhu 17 500 kilogramů. Je to zatěžkávací test v rámci kolaudace lanovky,” uvedl Adam Svačina ze Skiareálu Klínovec. Cesta lanovkou trvá podle něj přibližně čtyři a půl minuty. Celkové náklady na lanovku se pohybovaly kolem 170 milionů korun. Skiareál navíc ještě rozšířil počet sněžných děl a prodloužila se i sjezdovka.

Skiareály připravují na nadcházející sezonu nejrůznější vylepšení. Mezi ty nejzásadnější novinky určitě patří nová moderní lanovka ve Skiareálu Klínovec. Ta včera prošla zatěžkávací zkouškou, kdy se jako první svezly sudy piva. Provozovatelé však investovali i do dalších lákadel pro milovníky zimních sportů.


„Snažili jsme se udělat co nejvíce novinek a vylepšení. Lanovka je jediná tohoto typu v celé České republice,” řekl za skiareál Adam Svačina. „Zatěžkávací zkouška byla důležitá, abychom lanovku otestovali,” dodal.

Sedadla lanovky jsou krytá. „Samotné kryty mají oranžovou barvu, aby měli lyžaři při cestování lanovkou dobrý pocit. Jízda bude určitě příjemná a zabere zhruba čtyři a půl minuty,” vysvětlil Svačina.

Stavba začala v letních měsících. „Lanovka je schopná pojmout 2 400 osob za hodinu. Rychlost lanovky je kolem pěti metrů za sekundu,” doplnil Jaroslav Jandušík z firmy Doppelmayr, která lanovku dodala.

Dráha bude připravena na začátek lyžařské sezony. „Jakmile napadne sníh, bude spuštěna. Jinak jsme také rozšířili sněhová děla na šedesát kusů a prodloužili sjezdovku,” doplnil Adam Svačina.

Kromě těchto novinek je připravena také spolupráce se skiareálem ve Fichtelbergu. „Budou fungovat společné jízdenky od těch dvoudenních,” dodal Svačina.

Lyžaři podobné novinky vítají. „Určitě je dobře, že se tyto věci připravují a zkvalitňují se podmínky. Mám z toho radost a lanovku určitě navštívím. Bude to fajn,” pochvaloval si lyžař Martin Novotný.