Na dvě desítky dřevěných soch vytvořili na hradě Hauenštejn účastníci osmého řezbářského sympozia. Jejich díla nejenže zkrášlí hradní nádvoří a komnaty, ale také poslouží dobré věci. Peníze, které hradní pán Pavel Palacký získá jejich prodejem, totiž použije na další opravy areálu. Rekonstrukce novogotického hradu za jedenáct let spolykala už na 30 milionů korun.

„Ještě desetkrát tolik a je hotovo,“ řekl s notnou dávkou optimismu Pavel Palacký. Kompletní rekonstrukce hornohradského hradu totiž podle odhadů odborníků přijde na 200 milionů korun. „Nejdražší budou řemeslné práce na obnově neogotického stylu hradu,“ podotkl Palacký.

Práce na obnově zdevastované památky se nezastaví ani v letošním roce. Definitivní střechu by měl dostat jižní palác, opravy by se pak mělo dočkat provizorní zastřešení kapličky. „V jihozápadním paláci je pak v plánu oprava podlah,“ upřesnila záměry pro letošní rok hradní paní Dita.

Vše ovšem záleží na tom, zda se podaří zajistit dotace. „Žádáme o ně jak na Ministerstvu kultury, tak na krajském úřadě. Letos jsme dostali peníze i od ostrovské radnice. Za ty jsme pořídili 16 oken z masivního dubu do jižního paláce,“ pokračovala hradní paní.

Řezbářského sympozia, které trvalo devět dní a díky němuž přibudou do hradní pokladnice další peníze, se zúčastnilo třiatřicet kumštýřů mnoha oborů. Vedle řezbářů to byli například malíři, šperkaři či keramici.

O tečku za sympoziem se v sobotu večer postarali členové ostrovského ochotnického divadla, kteří jak umělcům, tak návštěvníkům hradu zahráli historickou hru z pera Františka Ringo Čecha Dívčí válka.