Nestabilní svah nad karlovarským kinem Čas, který přidělal starosti radnici, má být vyřešen ještě do konce letošního roku. Uvedl to náměstek primátorky Josef Kopfstein po čtvrtečním místním šetření. Otázkou stále zůstává, co bude s novou plochou, která vznikla nad svahem při pracích na jeho zabezpečení.

Jak už Deník dříve informoval, vedení města se do prací v této lokalitě pustilo vloni na začátku prázdnin s tím, že půjde o zajištění bez zásahu techniky za tři miliony korun. Poté, co ovšem firma Jiřího Štěrby začala se sanací, odhalily se nepředvídatelné komplikace a zakázka se začala prodražovat. Po odtěžení zeminy nad Časem se zjistilo, že svah je silně nestabilní a že se zde nacházejí sedimenty hornin, které dokazují, že tudy kdysi vedlo koryto řeky. Jako jedno z dílčích řešení se ukázala gabionová zeď, která už na místě stojí. Tím ale práce neskončily. Po dalším odtěžení zeminy se objevila prasklina přímo na kině Čas.

Podle statika Martina Šafaříka, kterého radnice v této věci oslovila, se navíc odhalila i původní zárubní zeď a zjistilo se, že z ní vytéká voda do prostoru kina. Navíc se tam nacházela kanalizace, která neodváděla vodu.

„Na místním šetření jsme se zhotovitelem dolaďovali jednotlivé termíny a shodli se na tom, že žádné vícenáklady ani nepředvídatelné věci na svahu snad už nehrozí,“ reagoval Kopfstein.

Radnice si vyžádala mezitím expertizy od čtyř různých odborných institucí. „Všechny potvrdily, že námi navrhovaná řešení jsou správná,“ poznamenal náměstek primátorky. Jakmile bude svah zajištěn, bude podle něho zařazen na seznam pozemků určených k prodeji. „Pokud se objeví kupec a bude mít smysluplný záměr, nebudeme proti. Parku, který se nachází těsně nad svahem, se to pochopitelně týkat nebude,“ dodal náměstek Kopfstein.