Jako jeden z mála regionálních spolků vlastnili členové také legendární hudební klub, ve kterém poprvé uspořádali beatový festival v kraji, kde vystoupili třeba Plastici nebo Milan Knížák, a do dnešních dnů si The Crash zachovali fluidum šedesátých a sedmdesátých let. O minulosti, přítomnosti i budoucnosti kapely se pro Deník rozpovídal jeden ze dvou původních členů Tomáš Stabenow.

Když přijdu na váš koncert, na jakou muziku se mohu těšit?

Hrajeme stejnou muziku co tenkrát, tedy rock´n´rollové a hard rockové covery z éry konce šedesátých let. Namátkou lze zmínit třeba hity skupin Creedance Clearwater Revival, The Kinks, The Rolling Stones, Status Quo, Steppenwolf a podobně.

Jaké byly začátky The Crash? Proč ta letitá existenční pauza?

Vznikli jsme v roce 1968 a v původní sestavě jsme vydrželi asi pět let. Přišla normalizace a Husákovi byly podobné kapely postupně trnem v oku. Ještě předtím jsme ale stihli uspořádat bigbeatový festival, a to v našem klubu Beat Club Crash v Suché u Nejdku. Hrály tam například kapely Koule, Odysea a Society. Plastic People of The Universe a Milan Knížák se svými Aktual dodnes v rozhovorech vzpomínají na tuto akci. Dokonce nás chválil i Jan „Křtitel“ Sýkora, což byl uznávaný hudební publicista.

Po této zlaté éře jsme ale byli nuceni ke změně názvu a dalším kompromisům, které se neslučovaly s hudební filozofií a směrem kapely. Přišel tedy postupný rozpad a každý se věnoval svému.

Dohromady jste se dali skoro po čtyřiceti letech. Co k tomu vedlo?

Kolem roku 2010 jsme se opět sešli jako staří přátelé na mé chatě v Děpoltovicích. Tady někdo vyřkl nápad, že bychom mohli zase hrát. Původně jsme tak chtěli učinit jen pro zábavu, na pár zkoušek a jednu akci v Nové Roli. Týden nato přišla nabídka hraní v Nejdku, za týden další nabídka a pak další a jako znovuzrození hrajeme dodnes. Během těch sedmi let druhé epizody The Crash se u nás vystřídalo několik sestav, ale momentálně vystupujeme ve složení Tomáš Stabenow doprovodná kytara, Václav „Číňan“ Li bicí nástroje, sólový kytarista Láďa Biela a Vítek Šebesta na baskytaru. Z nichž já a Číňan jsme už jediní původní členové kapely.

A jak se zatím daří v pokračování The Crash? Na jaké koncerty za vámi mohou lidé přijet?

Daří se skvěle, rok od roku máme více a více koncertů. Loni jich bylo kolem čtyřiceti a letos to vypadá, že toto číslo pokoříme. Zatím nejbližší akce jsou naplánovány na 21. července v Karlových Varech na Rolavě, den poté ve Vysoké Peci, 4. srpna v Děpoltovicích, 5. srpna v Lesíku a 11. srpna v Chodově. Je toho víc, takže se zájemci mohou podívat na naše stránky crash-nejdek.blogspot.cz nebo si nás najít na Facebooku.

A co oslavy padesátin, které vás příští rok čekají? Máte už nástřel, nebo to bude překvapení?

Zatím nejsou žádné bližší detaily oslav. Rádi bychom to pojali jako dvouoslavu tady u nás v Nejdku a pak v Karlových Varech. Vše se lidé včas dozvědí a věřím, že bude na co se těšit. Připravíme bohaté narozky.

Kamarády mají školáci všude
FOTO: Kamarády mají školáci všude