Když přicházíte po schodech do zámečku v Doubí, ještě zdaleka netušíte, že až odejdete, budete se chtít vrátit. A znovu si připomenout tu atmosféru, která vás klidem a nostalgií zahalí jako vánoční stromeček. Protože když do Vánočního domu v Doubí vstoupíte, jste v jiném světě. V tom pravém vánočním, v němž se z éteru line vánoční melodie, všude kolem vás jsou nazdobené stromky, naaranžované vánoční ozdoby, a to tak vkusně, že inspiraci na vaši domácí výzdobu sbíráte po hrstech a při procházce ve dvou oddělených křídlech zámku jste jak v sedmém, tedy ve vánočním nebi.

Sem nesmí ruch, shon a stres, tady to patří andílkům, svíčkám, betlémům a vánočním koulím všech barev, originálním svícnům, leskům, tvarům a vánočnímu rozjímání. Tady, ve Vánočním domě v Doubí, si slíbíte, že ty vaše letošní Vánoce budou pohodové, že to jsou svátky klidu, že nebudete jančit a že je úplně jedno, zda stihnete všechno včas.

Vánoční dům v Doubí je v provozu po celý rok, a to jako jediný v Čechách. Za neopakovatelnou atmosférou sem podle majitelky Jiřiny Regietové jezdí výpravy z celých Čech. Včetně školních zájezdů. Nyní už se musí včas objednat, takový je o zdejší Vánoce zájem.

To ostatně dokazuje kniha návštěv, do níž jsme nahlédli. Slova díků a obdivu se pravidelně střídají se slovy obdivu a díků. „Do knihy pravidelně nahlížím. Abych věděla, jak návštěvníci reagují a hlavně co jim nelíbí. Abychom to okamžitě odstranili,” vysvětluje majitelka. Přitom ale stíhá odběhnout pro nové zboží, vyřídit telefon, odpovědět na dotaz návštěvníkům, a ještě se stále usmívá. A kde aranžuje ty překrásné adventní věnce? „Dole ve sklepě. Tam mám takovou místnost a hlavně klid. Myslím, že lidé ocení, když si zde zakoupí adventní věnec, který je originálem sám o sobě. Dva stejné neudělám,” směje se.
A vede nás do kavárničky, kde si hosté mohou dát kávu s čertovsky dobrými dortíčky, samozřejmě s vánoční tematikou, a v klidu si rozmyslet, jaké výzdobě svého domu či bytu letos dají přednost. V bílé či stříbrné barvě, které navozují atmosféru ledových Vánoc? Nebo klasické červené a zlaté? Nebo letos módní fialové? Vše, co potřebují, mohou ve Vánočním domě nakoupit. Ten kromě inspirace nabízí už hotové výrobky a dekorace.

Když majitelka Jiřina Regietová o Vánočním domě snila, chtěla jej mít romantický a nostalgický. Přání si splnila do puntíku. A teď plní přání ostatním lidem.